ELA Rôzne

Strhnuté strechy, zaplavené cesty: Po +30 °C nás opäť čakajú nástrahy počasia

Nedeľa spôsobila povodne a rozsiahle škody vo viacerých obciach a kútoch Slovenska. Stred týždňa bude síce horúci, no treba sa pripraviť na ďalšie výkyvy počasia.

Ilustračný obrázok k článku Strhnuté strechy, zaplavené cesty: Po +30 °C nás opäť čakajú nástrahy počasia
16
Galéria

Po vlne intenzívnych búrok sa počasie na našom území upokojí. Počasie prevezme pod kontrolu tlaková výš, ktorá sa začne zvýrazňovať v oblasti Stredozemného mora a súčasne po jej okraji začne do našej oblasti prúdiť teplejší vzduch.

Ďalšie búrky

„Vďaka prílivu teplejšieho vzduchu budú teploty na našom území v nasledujúcich dňoch stúpať. Už v stredu by mali teploty opäť presahovať hranicu +30 °C. Stabilné počasie však dlho nevydrží. Ďalšie prehánky a búrky sa začnú na našom území objavovať už v stredu. Malo by ísť len o ojedinelé búrky a prehánky v oblasti stredného Slovenska,“ informuje portál iMeteo.sk.

Intenzívnejšie búrky sa očakávajú vo štvrtok, kedy okrem prívalových zrážok môžu byť sprevádzané aj krúpami.

V nasledujúcich dňoch nám potom prehánky a búrky hrozia na dennej báze.

Obrovské škody

Nedeľňajšia (28. 6.) povodeň v obciach Becherov, Zborov a Chmeľová v okrese Bardejov, v ktorých vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity (SPA), napáchala veľké škody.

„Bola to taká voda, že starí ľudia hovorili, že také niečo si nepamätajú. Najviac škôd spôsobila na poľných obecných cestách a samotnom toku, ktorý spravuje Slovenský vodohospodársky podnik. Predbežná tonáž kameňov bola vypočítaná na 350 až 400 ton, že nám bude treba na spevnenie tokov, pod mosty a podobne. Dnes robíme zabezpečovacie a záchranné práce,“ uviedol pre TASR starosta Becherova Jozef Gmiterko s tým, že voda zaplavila pivnice približne desiatich domov.

Ako ďalej povedal, ľudia prišli o úrodu i zvieratá. Škody nateraz nevyčíslili. Vodu z pivníc odčerpávali obecní dobrovoľní hasiči. V obci dúfajú, že sa podobná situácia nezopakuje, lebo tok nie je v najlepšom stave.

Pozrite si v galérii, ako to vyzeralo po silnej búrke v okrese Revúca:

V OBRAZOCH: Lunter si bol pozrieť škody po prívalových dažďoch v Revúckom okrese
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie