Zo Slovenska

Študentská kvapka krvi je pre každého. Čoho sa musia darcovia vyvarovať?

Slovenský Červený kríž (SČK) hľadá od dnešného dňa mladých dobrovoľných darcov. Študentská kvapka krvi potrvá do 18. novembra. Ako sa pripraviť na odber krvi?

Ilustračný obrázok k článku Študentská kvapka krvi je pre každého. Čoho sa musia darcovia vyvarovať?
Zdroj: TASR

Slovenský Červený kríž bude najbližšie obdobie hľadať dobrovoľných darcov krvi medzi mladými. Neznamená to však, že počas kampane môžu pomôcť iba mladí, vítaní sú všetci, poukazuje SČK.

„Krv možno darovať každodenne od pondelka do piatka na všetkých odberových miestach Národnej transfúznej služby (NTS) SR a vo vyhradených dňoch na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc,“ informovala Silvia Kostelná zo SČK.

Záujemcovia sa môžu počas kampane zapojiť do súťaže o ceny. Viac informácií nájdu na webovej stránke SČK. Vlani počas tejto kampane darovalo krv asi 23.000 ľudí, z toho prvodarcov bolo asi 6200.

Úprava stravy

Darca krvi by si mal pred odberom upraviť stravu a odpustiť si cigaretu a alkohol. Ráno sa možno najesť, malo by ísť ľahšie jedlá, aby to telo dokázalo rýchlo spracovať.

„Vhodné sú napríklad chlieb s džemom, ovsené vločky s džúsom, ovocie či zelenina,“ povedala Silvia Erdélyiová zo Slovenského Červeného kríža (SČK).

Večer či ráno pred odberom je tiež dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny.

Pred darovaním krvi je podľa Erdélyiovej dôležitý pitný režim, krv tak bude redšia. Povolené sú voda, čaj, džús. Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v deň odberu aspoň pol litra.

Pozor na cigarety

Darca by nemal fajčiť aspoň šesť hodín pred odberom, piť alkohol osem až desať hodín, vystavovať sa telesnej a psychickej námahe 24 hodín.

Čítajte aj: Drakuloterapia vás omladí, je i zázračnou kvapkou proti akné a liekom na vlasy

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode.

So sebou si treba vziať občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po darovaní je dobré oddýchnuť si jednu až dve hodiny, poriadne sa najesť a napiť.

Ilustračné foto, TASR

Darovanie krvi
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM