Webnoviny - Svet

Súd s Adamčom za popravu v Moste bude 7. decembra

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Senát Okresného súdu Bratislava 1 na opakovanom verejnom zasadnutí určil rozsah dokazovania v kauze mediálne známej dvojnásobnej vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave, v ktorej je obžalovaný šéf zemplínskeho podsvetia Branislav Adamčo a jeho dvaja kumpáni Nikola Pajdič a Jozef Balogh, ako aj Karol M. Hlavné pojednávanie sa začne 7. decembra. Na druhý deň bude vypovedať svedok, na ktorého má Adamčo pripravených podľa jeho vlastných slov asi 200 otázok. Prokurátorka pripustila, že ide o jedného z kľúčových, resp. najdôležitejšieho svedka prípadu, ktorý bol pri vražde. „Popisuje priebeh toho skutkového deja tak, ako bol ustálený vo výrokovej časti obžaloby,“ povedala zástupkyňa riaditeľa odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Eva Mišíková. Dodala, že tento muž sa priamo nepodieľal na spáchaní skutku. Podrobnosti nechcela konkretizovať.

Prokuratúra na dnešnom zasadnutí nenavrhovala nové dôkazy a svedectvá v kauze. „Navrhli sme, aby bol rozsah dokazovania taký, ako sme to navrhli v obžalobe,“ povedala Mišíková, podľa ktorej „žiadne iné dôkazy netreba vykonať.“

Podľa vyšetrovateľa členovia gangu Branislava Adamča v decembri 2004 zastrelili Henrietu B. a 10-ročného chlapca. Hlavný obvinený – Karol M., ktorý je podľa obvinenia organizátor celej akcie, je momentálne na úteku a súd v jeho prípade konal ako proti ujdenému. „Neozval sa mi a naposledy som ho videl pred tým, než bol označený za osobu, ktorá je na úteku,“ povedal obhajca Karola M. Peter Schmidl.

Podľa vyšetrovateľa členovia gangu Branislava Adamča v decembri 2004 zastrelili Henrietu B. a 10-ročného chlapca. Hlavný obvinený – Karol M., ktorý je podľa obvinenia organizátor celej akcie, je momentálne na úteku a súd v jeho prípade konal ako proti ušlému. Pôvodne plánovanou obeťou vraždy mal údajne byť bývalý policajt Juraj G. Karol M. z Prievidze si podľa vyšetrovateľov objednal jeho vraždu. Zločinecká skupina však zavraždila priateľku Juraja G. aj 10-ročného chlapca (syna Juraja G.), ktorí sa viezli v aute Juraja G. Celý incident sa odohral vo večerných hodinách. Členovia gangu začali na dvoch autách prenasledovať modrý Volkswagen Passat, na ktorom zvyčajne jazdil expolicajt. Branislav A. údajne začal po aute zo zadného sedadla strieľať samopalom. Následne Passat havaroval. Branislav A. vystúpil a všimol si, že v aute nesedí Juraj G., ale žena s dieťaťom. Napriek tomu prišiel k vozidlu a ťažko zraneného chlapca zastrelil. Branislav Adamčo: *Údajný boss zemplínskeho podsvetia.

*13. septembra mu Najvyšší súd SR potvrdil doživotie za vraždu Arpáda Nistora z roku 2004.

*UŽ predtým bol odsúdený na 15 rokov za vraždu Mariána Karcela, svedka v prípade s Mikulášom Černákom

  • Pred súdom stál aj v prípade vraždy Alberta S. Vtedy ich súd oslobodil.

*Pojednávanie s gangom Branislava A. bolo už trikrát odročené. Naposledy 2. septembra 2010.

Branislavovi Adamčovi senát Najvyššieho súdu SR 13. septembra potvrdil doživotný trest vo veľkej kauze zločinov jeho skupiny. Nikola Pajdič vtedy definitívne dostal trest 23 rokov väzenia, Jozef Balog 22 rokov, odsúdili aj ďalších členov gangu. Skupina podľa verdiktu spáchala sériu trestných skutkov v rokoch 2003 až 2006, medzi ktorými figuruje založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vražda, vyberanie výpalného za pneuservis a za vozenie nafty z Ukrajiny, násilie, zapálenie dvoch erotických salónov, uloženie nefunkčného nástražného výbušného systému, ktoré malo slúžiť na skompromitovanie policajta, ako aj nedovolené ozbrojovanie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM