Webnoviny - Svet

Súd vyhovel sudcovi, ktorý žaluje exministerku Petríkovú

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 18. mája (WEBNOVINY) – Juraj Babjak je trestným sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici, vo funkcii predsedu senátu.

Sudcom je od roku 1980, pričom od januára 2000 do januára 2007 vykonával funkciu sudcu na Ústavnom súde Slovenskej republiky. Doposiaľ nikdy nebol pri výkone funkcie sudcu disciplinárne postihnutý. Patrí k neformálnej skupine sudcov, ktorá v priebehu roku 2009 verejne kriticky reagovala na dianie v slovenskej justícii.

Publikoval niekoľko článkov najmä v súvislosti s pozastavením výkonu funkcie sudcu, pričom kritizoval, že vo viacerých prípadoch sa tento inštitút realizuje v rozpore s ústavou. Je tiež signatárom protestu „Červená pre Harabina" a výzvy skupiny sudcov „Päť viet". Voči rozhodnutiu Okresného súdu v Banskej Bystrici sa môžu obe strany odvolať v zákonnej lehote.Okresný súd v Banskej Bystrici v piatok rozsudkom rozhodol, že exministerka spravodlivosti Viera Petríková zasiahla do chránených práv sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici Juraja Babjaka.

Stalo sa tak počas vystúpenia exministerky spravodlivosti Viery Petríkovej v Národnej rade SR počas jej odvolávania v októbri 2009. Bývalá ministerka, ktorá v súčasnosti pôsobí ako sudkyňa Najvyššieho súdu SR, sa na pojednávaní ospravedlnila zo zdravotných dôvodov. Rozsudok nie je právoplatný.

Petríková ako vtedajšia podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti čelila návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery. V tej súvislosti sa vo svojom vystúpení zaoberala situáciou v justícii.

Konkrétne na adresu Juraja Babjaka vyslovila difamujúce výroky a neoprávnené hodnotiace úsudky. Podľa rozsudku intenzita zásahu do osobnosti sudcu bola veľká, pretože rokovanie sledovala televízia a ďalšie médiá.

Sudca Babjak vyslovil s verdiktom prvostupňového súdu spokojnosť. Jeho právny zástupca Rudolf Adamčík pre agentúru SITA ocenil, že o neoprávnenosti zásahu súd rozhodol pomerne rýchlo. Uviedol, že pokiaľ ide o formu satisfakcie, tým sa budú zaoberať v ďalšom súdnom konaní.

Chcú navrhnúť súčasnému ministrovi spravodlivosti, aby ospravedlnenie sudcovi Babjakovi predniesol na pôde parlamentu dobrovoľne. Právny zástupca exministerky Juraj Koval žiadal žalobu zamietnuť. K rozsudku sa nevyjadril s tým, že najprv musí s jeho obsahom oboznámiť svoju klientku a potom sa rozhodne o ďalšom postupe.

Na súde Babjak uviedol, že Petríková ako ministerka vtedy buď klamala, alebo tárala. Opakovane ju žiadal o ospravedlnenie, ale na jeho výzvy nereagovala. Dotklo sa ho, že ho kritizovala i ako sudkyňa a na pôde parlamentu, čo sa vysielalo aj v televízii.

Podľa neho „ak sa to povie na takom fóre, tak je veľký predpoklad, že tomu ľudia uveria“. Sudca požaduje od exministerky ospravedlnenie v dvoch denníkoch na jej náklady.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM