Webnoviny - Svet

Súd zrušil pokuty pre VÚB, ČSOB a SLSP

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Banky VÚB, ČSOB a Slovenská sporiteľňa zatiaľ nemusia zaplatiť pokutu, ktorú im kvôli vypovedaniu účtov českej spoločnosti Akcenta udelil Protimonopolný úrad SR. Krajský súd v Bratislave totiž rozhodnutie úradu zrušil. Ide však o prvostupňové rozhodnutie a Protimonopolný úrad SR sa voči nemu môže odvolať.

Česká spoločnosť Akcenta sa dostala do sporu s troma slovenskými bankami, keď jej v lete 2007 VÚB, Slovenská sporiteľňa a ČSOB zrušili účty potrebné k podnikaniu. Akcenta dala podnet na prešetrenie na Protimonopolný úrad SR, ktorý v júni 2009 udelil bankám za uzatvorenie zakázanej dohody obmedzujúcej súťaž súhrnnú pokutu 10,192 mil. eur.

Banky sa bránili tým, že mali podozrenie z páchania trestnej činnosti a taktiež podľa ich vyjadrení sú na základe zmluvy o bežnom účte oprávnené ju vypovedať kedykoľvek a bez uvedenia dôvodu. Tento argument bol z pohľadu úradu v rozpore s viacerými dôkazmi, ktoré počas konania získal. Aj napriek tomu, že sa banky voči rozhodnutiu odvolali, úrad v závere roka 2009 potvrdil svoje prvostupňové rozhodnutie. Banky sa opäť ohradili a skonštatovali, že sa obrátia na súd s návrhom na preskúmanie rozhodnutia.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM