Webnoviny - Svet

Sudkyňa Benešová zvažuje ústavnú sťažnosť

WEBNOVINY.SK

Anna Benešová Foto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Bratislavská krajská sudkyňa Anna Benešová, ktorú disciplinárny súd potrestal preložením na súd nižšieho stupňa a Súdna rada SR už rozhodla, že to bude Okresný súd v Leviciach, zvažuje právne kroky. „Zvažujem ústavnú sťažnosť,“ povedala pre agentúru SITA Benešová. Sťažnosť by však nesúvisela s jej preložením do Levíc, ale s disciplinárnym konaním a verdiktom, ktorý jej preloženiu predchádzal. Má k nemu zásadne výhrady na rozdiel od rozhodnutia, kde má mať nové pôsobisko. „Mne je to jedno, kam ma preložili, lebo odchádzam do dôchodku,“ povedala Benešová.

Benešovú disciplinárny súd potrestal za to, že podľa jeho verdiktu dvakrát neumožnila zvukovú nahrávku účastníkom súdnych sporov. Okrem toho, že Benešová považuje disciplinárne konanie proti nej za účelové, tvrdí, že prišlo neskoro. Podľa nej navrhovateľka, ktorou bola predsedníčka Krajského súdu v Bratislave Gabriela Šimonová, nepodala návrh na disciplinárne konanie v zákonnej lehote. Malo sa tak stať maximálne šesť mesiacov potom, ako jej podal účastník konania svoju sťažnosť, myslí si Benešová. „Ja len čakám na to, kedy mi doručia písomne vyhotovený rozsudok, potom sa rozhodnem,“ uviedla Benešová. Podľa zápisnice zverejnenej na internete Súdna rada SR Benešovú preložila na Okresný súd v Leviciach s platnosťou od 15. júna na rovnakom zasadnutí, na ktorom odobrila dočasné pridelenie ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej (nominantka ĽS-HZDS) a štátneho tajomníka Daniela Hudáka (nominant SNS) na Najvyšší súd SR, ktorí by tam mali nastúpiť od 1. júla. Tak v prípade preloženia Benešovej, ako aj pri rozhodnutí o dočasnom pridelení Petríkovej a Hudáka ide o body rokovania, ktoré sa dostali až dodatočne na stôl Súdnej rady SR. O Benešovej preložení sa podľa hovorcu Súdnej rady SR Juraja Sopoligu rozhodovalo preto, lebo nedávny verdikt disciplinárneho súdu bol okamžite vykonateľný. „Návrh preložiť ju na Okresný súd v Leviciach nám bol zdôvodnený tým, že je to najbližší súd k jej doterajšiemu bratislavskému pôsobisku, na ktorom je voľné miesto,“ uviedol Sopoliga. Súdna rada podľa neho dostala aj informáciu, že Benešová požiadala o prerušenie výkonu funkcie sudcu, lebo odchádza do dôchodku. Jej miesto však zaniknúť nemôže, bude ho mať v Leviciach.

Odvolací disciplinárny senát Najvyššieho súdu SR potvrdil v Benešovej prípade 7. júna prvostupňový verdikt z 8. júla 2009. Benešová označovala disciplinárne konanie proti nej za účelové, pretože prišlo v čase, keď rozhodovala v odvolacom konaní spory, v ktorých Štefan Harabin podal žaloby na médiá. Sudkyňa ďalej tvrdila, že za ňou prišla s veľkým plačom predsedníčka súdu, ospravedlnila sa a povedala, že ak nepodá návrh na jej disciplinárne potrestanie, bude odvolaná z funkcie. Benešová v minulosti vyhlásila, že v justícii je trendom strach. Ako dnes dodala, ona si nikdy do rozhodovacej činnosti zasahovať nenechala, čo u sudcov považuje za kľúčové.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM