Politika

Sulíkov ODKAZ Matovičovi: Ak nevie zostaviť rozpočet, mal by sa zamyslieť nad ZMENOU práce

Medzi lídrom SaS a ministrom financií to opäť iskrí. Pre zostavovanie rozpočtu si vymieňajú štipľavé odkazy.

Ilustračný obrázok k článku Sulíkov ODKAZ Matovičovi: Ak nevie zostaviť rozpočet, mal by sa zamyslieť nad ZMENOU práce
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by minister financií Igor Matovič (OĽANO) nevedel zostaviť štátny rozpočet, je to znak jeho neschopnosti a mal by sa zamyslieť nad zmenou roboty. Vyhlásil to líder SaS a vicepremiér Richard Sulík.

Slová o tom, že môže byť problém zostaviť štátny rozpočet na ďalší rok, považuje SaS za vydieranie. Strana už skôr vyhlásila, že neschopnosť zostaviť rozpočet nie je dôvodom na pád vlády, ale skôr na výmenu ministra financií.

Znak neschopnosti

„Je to v prvom rade znak neschopnosti ministra financií a možno by sa mal zamyslieť, že keď takúto úlohu nezvláda, či by nemal zmeniť robotu,“ povedal Sulík po rokovaní vlády v súvislosti so zostavovaním rozpočtu. Matovič v diskusii Denníka N pripustil, že nebude vedieť zostaviť rozpočet, ak SaS nebude súhlasiť s úpravou daní. Hovoril aj o rozpade vládnej koalície na jeseň.

Prečítajte si tiež

Primitívne vydieranie

Sulík označil Matovičove slová za vydieračské nátlakové praktiky. „Považujeme za hrubé, primitívne vydieranie, keď najprv Igor Matovič pretlačí za výdatnej pomoci fašistov miliardové výdavky a vzápätí informuje verejnosť, že nevie zostaviť rozpočet. Takto sa to predsa nerobí, my s tým nesúhlasíme. Ak Igor Matovič dnes vie, že to nebude vedieť zostaviť, mal by sa modliť, aby prezidentka balíček vrátila, to je hneď miliarda eur, ktorá bude chýbať,“ doplnil.

Zopakoval, že vyššie dane sú pre SaS červenou líniou. „Očakávame, že predloží taký rozpočet, ktorý prejde parlamentom,“ skonštatoval Sulík.

Strana Za ľudí považuje takéto odkazy cez médiá za zbytočné, pretože iba frustrujú verejnosť. „Podľa logiky SaS by niekto mohol zase žiadať výmenu ministra hospodárstva preto, že je drahá ropa a plyn,“ reagovala pre TASR šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

Spoločné riešenie

Zabezpečenie zdravých verejných financií a rovnováha medzi príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu je podľa Remišovej úlohou celej vlády a koalície. „Riešenie musí vláda hľadať spoločne,“ dodala. Jej strana nechce financovať vyššie platy učiteľov alebo zdravotníkov ďalším zadlžovaním krajiny. „Od rokovaní o rozpočte očakávame racionálne návrhy, nie osobné útoky,“ vyhlásila.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v súvislosti s otázkou možného pádu vlády hovorí o tom, že sú to otázky a špekulácie, ktoré rozvíjajú médiá ako odraz vzťahov v koalícii. Odvoláva sa pritom na konštruktívnu pracovnú atmosféru na vláde. „Som presvedčený, že táto vláda dovládne do roku 2024,“ dodal.

Matovič: Sulíka nekomentujem

Podľa Igora Matoviča je balíček na pomoc rodinám za vyše miliardy eur vykrytý. Matovič tiež tvrdí, že požiadavky kotlebovcov do rodinného balíčka nepresadzoval, no mali podobné návrhy, aké on plánoval. K Sulíkovej výzve, že by mohol zvážiť odchod, povedal že nebude reagovať na komentáre od človeka, „pre ktorého rodina nemá žiadnu hodnotu“.

Líder OĽANO si myslí, že je povinnosťou ministra financií zodpovedať komukoľvek otázky, preto sa o balíčku rozprával aj s poslancom ĽSNS Martinom Beluským, ktorý sa podľa Matoviča pýtal na rodinné prídavky a posielanie detí do školy. Minister mu podľa svojich slov odpovedal, že sa to už legislatívne rieši, a nakoniec sa to v pléne presadilo. Dodal, že sa zhodli a poslanci ĽSNS mali konštruktívny prístup.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM