Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ako klameme o našich platoch

Slováci sú druhí najväčší klamári v Európe, aspoň čo sa týka ich vystupovania počas pracovného pohovoru. V snahe získať vyšší plat poriadne preháňajú o svojom aktuálnom ohodnotení.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ako klameme o našich platoch
Zdroj: TASR

Je to taká hra, o ktorej každý taktne mlčí, ale každý ju hrá. Zamestnávateľ uvádza prestrelené požiadavky, ktoré by mal úspešný uchádzač o pracovné miesto spĺňať, aj keď často mnohé nepotrebuje. A záujemca o ponúkanú pozíciu zasa preháňa o svojich schopnostiach a skúsenostiach, vrátane platu, ktorý poberá u svojho aktuálneho zamestnávateľa. Holandská prieskumná agentúra Intelligence Group (IG) sa rozhodla pozrieť bližšie práve na tento posledný typ klamstva počas pracovného pohovoru.

Trošku si prihodiť…

Až pätina Európanov uvádza počas pracovného pohovoru, že aktuálne zarába viac ako je pravda. Zvyčajne si prihodia desať percent alebo viac. Cieľ je jednoduchý – ukázať potenciálnemu zamestnávateľovi, ako veľmi si ho momentálne cenia a zlepšiť tak svoju vyjednávaciu pozíciu o plate na novom mieste. Zistenia holandskej prieskumnej agentúry IG priniesol portál cnbc.com.

“IG robila prieskum na vzorke 60 tisíc ľudí naprieč všetkými štátmi EÚ minulý rok,” píše portál. Z prieskumu vyplýva, že až 40 percent tých, ktorí o svojom plate klamali, si prihodili 15 – 25 percent navyše. Škoda len, že výskumníci už ďalej nezisťovali, do akej miery takáto klamlivá taktika reálne zabrala.

Slováci na špici

Holandská agentúra zistila, že v tomto smere existujú rozdiely medzi mužmi a ženami, ako aj medzi jednotlivými národmi. “Muži majú väčší sklon preháňať o svojom plate na pracovnom pohovore. Robí to až 28 percent z nich, pričom v kategórii žien sa k takejto klamlivej taktike uchyľuje 24 percent,” píše cnbc.com.

Nijako už neprekvapí, že sú to opäť muži, ktorí sa o svojom plate vôbec pokúsia vyjednávať. Väčšina žien skrátka zoberie, čo im ponúkajú. Takto sa však správa aj celková populácia. Z prieskumu vyplýva, že o plate u nového zamestnávateľa vyjednáva menej ako polovica Európanov.

“Svoje platy spomedzi všetkých Európanov najčastejšie nadhodnocujú Nemci. Robí to až 43 percent z nich. Ďalší najväčší klamári o svojich mzdách sú Slováci a Rakúšania,” píše portál. Najúprimnejší sú Gréci, ktorí najčastejšie hovoria v tomto smere pravdu. Veľmi zaujímavé správanie odhalila štúdia u Britov. Nielenže o svojich platoch takmer vôbec nevyjednávajú, ale ešte sú schopní uviesť na pohovore nižšiu mzdu, ako reálne berú.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie