SVET O SLOVENSKU: Bude Šefčovič slovenským prezidentom?

Pravdepodobná kandidatúra slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča na post hlavy štátu zaujala aj zahraničné médiá. Je pritom zarážajúce, že len nedávno mal celkom iné plány.

Má povesť skúseného profesionála, diplomata a workoholika. V jeho prospech hrá príjemná charizma a žiadne škandály, čo z neho robí vhodného kandidáta vládneho Smeru na prezidentskú funkciu. Najväčšou slabinou Maroša Šefčoviča je fakt, že ho na domácej pôde len málokto pozná a jeho skutočné názory a hodnoty sú tiež verejnosti neznáme. Zato v európskych kruhoch ho predstavovať netreba. Rešpektovaný portál politico.eu si všíma jeho pravdepodobnú kandidatúru na prezidenta.

Nedávny neúspech

„Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič oznámi už tento týždeň, či bude kandidovať v marcových prezidentských voľbách na Slovensku,“ píše politico.eu. Pripomína, že Šefčovič je členom Komisie od roku 2009 a celkovo je v Bruseli ešte dlhšie. Podľa niektorých kritikov tak už medzičasom mohol stratiť bezprostredný kontakt so slovenskou realitou.

Politico tiež uvádza, že Šefčovič sa len nedávno musel spamätať z nepríjemnej prehry, keď sa minulý rok neúspešne uchádzal o pozíciu nominanta európskych socialistov na predsedu Európskej komisie. „Napokon sa stiahol a podporil svojho konkurenta Fransa Timmermansa,“ píše portál.

Odhodlanie Maroša Šefčoviča vstúpiť do domácej slovenskej politiky je trochu prekvapujúce. Len pred pár mesiacmi totiž avizoval úplne iné plány: „V novembrovom rozhovore pre Politico vyhlásil, že by rád pôsobil aj budúcej Európskej komisii ako podpredseda pre ekonomickú modernizáciu Európy,“ uvádza portál.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk