rbt Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Čaputová ako šéfka NATO? Slovenská prezidentka má vraj šancu!

Medzi potenciálnymi kandidátmi na nového generálneho tajomníka obrannej aliancie sa spomína aj slovenská hlava štátu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Čaputová ako šéfka NATO? Slovenská prezidentka má vraj šancu!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vojna v Európe pokračuje v čase, keď sa začína súťaž o nového šéfa NATO. Špekulácie o tom, kto v septembri nahradí súčasného generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga, ras­tú.

Má šance Čaputová?

Mohla by to byť žena? Niekto z východnej Európy?“ pýta sa portál Politico.

Politico vymenoval kandidátov v troch skupinách. V prvej je súčasný šéf. „Spojenci môžu hrať na istotu a držať sa Stoltenberga,“ informuje. Predĺženie jeho mandátu je najčastejšou spomínanou možnosťou.

Do druhej skupiny portál zaradil holandského premiéra Marka Rutteho, estónsku premiérku Kaju Kallasovú a britského ministra obrany Bena Wallaca.

V tretej skupine menej spomínaných mien je litovská premiérka Ingrid Šimonytė, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová,“ uvádza Politico.

Rozumie mentalite

Po ruskom útoku na Ukrajinu východoeurópske členské štáty významne zvýšili výdavky na armádu a tlačia na alianciu, aby posilnila obranyschopnosť.

Bolo by logické mať na čele NATO niekoho, kto má skúsenosti s jednaním s Ruskom a rozumie ruskej logike a mentalite,“ povedal portálu nemenovaný diplomat.

Prezidentka Čaputová podľa neho spĺňa obe podmienky, hoci sa jej meno v aliančných politických kruhoch spomína menej často.

Neprehliadnite:

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM