Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Česi nám obnovili hraničné kontroly, zatiaľ len cvične

Stovky policajtov, vojakov, colníkov i hasičov sa nahrnulo na päť česko-slovenských hraničných priechodov. Netreba však podliehať panike - zatiaľ ide len o nácvik migračnej krízy.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Česi nám obnovili hraničné kontroly, zatiaľ len cvične
Zdroj: TASR

Česká republika sa celkom vážne pripravuje na prípadné znovuobnovenie hraničných kontrol so Slovenskom. Vláda v Prahe dokonca vyčlenila na tento účel 350 miliónov korún na roky 2019 – 2021. Z tohto balíka sa bude financovať potrebný nákup techniky a zariadenia pre pohraničníkov.

Migračná kríza sa síce zatiaľ nečrtá, ale Česi chcú byť pripravení na každý scenár.

Veľká akcia

“Česko obnovuje kontrolu hraníc kvôli migrácii. Zatiaľ cvične na hranici so Slovenskom,” píše český portál idnes.cz. Ide o skutočne veľkú dvojdňovú akciu, ktorej sa zapojili tri stovky policajtov, vojakov a pohraničníkov na úseku dlhom 50 kilometrov v Severomoravskom kraji. Uniformovaní muži obsadili päť hraničných priechodov a v Mostech u Jablunkova zriadili registračné centrum pre nácvik migračnej krízy.

Dôvodom je snaha byť pripravení na prípadnú ďalšiu vlnu nelegálnych utečencov. Portál cituje slová českého ministra vnútra Jana Hamáčka, ktorý potvrdzuje, že zatiaľ sa nič nedeje a počty nelegálnych migrantov sú na úrovni pred migračnou krízou v roku 2015. “Česko však musí byť pripravené na možnosť, že sa táto situácia zmení,” dodáva minister pre idnes.cz.

Nie je to prvýkrát

Ozbrojené zložky na česko-slovenských hraniciach simulujú skutočné podmienky, ktoré by nastali v prípade nutnosti urýchlene obnoviť staré hraničné kontroly. Mnoho mladých ľudí si už ani nepamätá, aké to bolo cestovať medzi dvoma spriatelenými krajinami s pasom a tak je podľa Prahy dôležité udržiavať pohraničníkov pripravených.

“Aktuálne cvičenie je už ôsme v poradí… Hasiči už od rána stavajú registračné miesto, ktoré chcú odovzdať cudzineckej polícii. Mosty u Jablunkova polícia vybrala preto, že tadiaľto vedie predpokladaná migračná trasa,” píše idnes.cz.

Dodáva, že českí pohraničiari mali naposledy takýto tréning tento rok v máji na hraniciach s Nemeckom a kontrolovali až dvanásť hraničných priechodov. Vtedy sa do akcie zapojilo 1200 príslušníkov ozbrojených síl.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie