ELA Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Chytrák si lepidlom nalepil diaľničnú známku, teraz poriadne zaplatí

Namiesto 40 eur teraz zaplatí stovky eur. Slovák, ktorý chcel takto "ušetriť" vo Švajčiarsku, nakoniec prerobil.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Chytrák si lepidlom nalepil diaľničnú známku, teraz poriadne zaplatí
Zdroj: pixabay.com

Jedno auto, jedna diaľničná známka nalepená na čelnom skle. Platí to vo Švajčiarsku rovnako ako kedysi na Slovensku pred elektronickými diaľničnými známkami.

Chcel ušetriť?

Aj u nás sa stávali prípady, že diaľničná známka bola podlepená resp. nie celkom zalepená a vodiči si ju prehadzovali na rozličné autá.

Švajčiarska polícia, čo sa týka dopravných predpisov a pokút, je nekompromisná. Za každý, aj banálny priestupok, zaplatíte stovky eur. O to viac bizarný je prípad, o ktorom píše švajčiarsky portál 20min.ch.

Tento podvod si v marci skúsil 47-ročný Slovák, ktorého chytili v marci v St. Margrethen (SG). Namiesto investície 40 švajčiarskych frankov do ročnej diaľničnej známky, niečo vyše 40 eur, teraz draho zaplatí.

"Vodič, ktorý žije v Bazileji, bol prichytený pri čine, keď prechádzal colnicou v St. Gallen. Šoféroval auto, ktorého diaľničná známka bola nalepená na prednom skle lepidlom a lepiacimi pásikmi,“ vysvetľuje prokurátor v trestnom rozkaze vydanom v polovici mája.

Podmienečná pokuta a 700 frankov

Justičný systém St. Gallen ho preto odsúdil na podmienečnú pokutu vo výške buď 15 dní po 80 frankov, alebo 1200 frankov. Túto sumu však bude musieť zaplatiť len vtedy, ak sa do dvoch rokov dopustí nového priestupku.

Celkom zadarmo ho úlet s diaľničnou známkou nevyšiel. Naparili mu pokutu 300 frankov a administratívny poplatok za spis 400 frankov. Slovák tak namiesto jednej musí zaplatiť ekvivalent sedemnástich diaľničných známok…

Podvody s nálepkami sú bežné aj vo Švajčiarsku. „Za použitie balzamu na pery na pripevnenie nálepky už bol odsúdený motorista. Iní na tento trik použili vazelínu, krém alebo obyčajnú lepiacu pásku,“ pripomína portál.

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM