Svet Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Čína bojkotuje slovenské prasce

Peking vydal stopku na dovoz slovenských ošípaných a výrobkov z nich. Dôvodom je nákaza africkým morom, ktorá sa objavila v slovenských chlievoch.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Čína bojkotuje slovenské prasce
Zdroj: TASR

Predstavitelia slovenského poľnohospodárskeho sektora radi zdôrazňujú vysokú bezpečnosť slovenských potravín. Často sa pritom poukazuje na nekvalitné, či rovno kontaminované poľské, či brazílske mäso. Občas sa však problémy nevyhnú ani slovenskej produkcii. Príkladom sú aktuálne prípady nákazy domácich prasiat africkým morom.

Peking uvalil stopku

“Slováci od stredy nesmú vyvážať do Číny ošípané a diviaky, vrátane produktov z nich. V odvolaní na čínske colné úrady o tom informovala agentúra Reuters. Zákaz má zabrániť šíreniu afrického moru prasiat,” píše český portál idnes.cz. Pripomína, že na Slovensku aktuálne zaznamenali dva prípady nakazenia touto chorobou.

Africký mor je vysoko nákazlivý a Čína to dobre vie. Sama má totiž rovnaké problémy na vlastnom území. “Od prvého výskytu v roku 2018 sa choroba zistila v každej provincii a oblasti pevninskej Číny, ale aj na ostrove Chaj-nan a v Hongkongu,” približuje idnes.cz. Čína je pritom najväčší producent bravčového mäsa na svete, takže problémy v tomto sektore môžu mať na jej ekonomiku nepríjemné následky.

Nie sme v tom sami

Portál pripomína, že rovnakým problém s africkým morom čelí aj Bulharsko. Choroba tam postihla už šesť veľkochovov, v ktorých museli utratiť viac ako 120 tisíc prasiat. A to nemusí byť všetko. Podľa expertov je situácia natoľko vážna, že Bulharsko možno bude musieť zlikvidovať až 600 tisíc ošípaných, čím by prišlo o celý svoj národný chov.

Preto Bielorusko už zakázalo dovoz bravčového zo Slovenska i Bulharska. Tieto problémy dobre pozná aj Rumunsko, ktoré muselo minulý rok utratiť minimálne 400 tisíc prasiat. “Africký mor je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných i diviakov. Nakazené zvieratá sa neliečia, musia sa usmrtiť. Žiadna vakcína neexistuje,” informuje portál.

Našťastie tento smrteľný vírus nie je pre ľudí nebezpečný. Treba len dúfať, že to tak aj zostane a nedôjde k žiadnej mutácii, ktorá by mohla situáciu zmeniť.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie