MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ďalšia krajina nás zaradila na zoznam červených štátov

Ak mierite do Litvy, čaká na vás po príchode do krajiny povinná karanténa. Litovská vláda totiž zaradila Slovensko na zoznam vysoko rizikových krajín z hľadiska infekcie koronavírusom.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ďalšia krajina nás zaradila na zoznam červených štátov
Zdroj: TASR/AP

Slovensko sa ešte stále snaží prezentovať ako krajina, ktorá patrí medzi najúspešnejších bojovníkov so šírením Covidu-19. Iné krajiny to už tak optimisticky nevidia.

Najprv to bola začiatkom augusta Ukrajina, ktorá zaradila Slovensko na zoznam červených krajín. Neskôr toto rozhodnutie stiahla. Aktuálne dáva Slovákov do karantény Litva.

Priveľa prípadov

Ako píše portál schengenvisain­fo.com, Slovensko nie je jediné, ktoré sa dostalo na litovský červený zoznam:

“Litva zaradila Bielorusko, Taliansko, Slovensko a Slovinsko na zoznam krajín vysoko zasiahnutých koronavírusom. Občania prichádzajúci do Litvy z týchto krajín musia ísť od 31. augusta do povinnej karantény,” uvádza schengenvisain­fo.com.

Litovské ministerstvo zdravotníctva priblížilo, že dôvodom je zhoršená situácia v týchto krajinách za posledné dva týždne. Výskyt koronavírusu tam prekročil hranicu 16 infikovaných Covidom-19 na stotisíc obyvateľov.

Málokto vyhovie

Z dostupných faktov je zrejmé, že Litovčania berú situáciu veľmi vážne a na červený zoznam už zaradili väčšinu európskych krajín.

“Podmienku menej ako 16 infikovaných na stotisíc obyvateľov spĺňa len šesť krajín Európskeho ekonomického priestoru – Nórsko, Litva, Estónsko, Fínsko, Maďarsko a Lotyšsko,” uvádza schengenvisain­fo.com.

Litva zároveň predĺžila hraničné kontroly do 14. septembra. Ministerka vnútra Rita Tamasiuniene to zdôvodnila slovami, že “počet prípadov koronavírusu neklesá a tak musí krajina prijímať zodpovedné rozhodnutia.”

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie