Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ďalšia veľká fabrika zatvára kvôli koronavírusu

Snaha ochrániť svojich zamestnancov pred šíriacou sa nákazou zatvára čoraz viac podnikov na Slovensku. Po automobilkách sa pridávajú ďalšie sektory.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ďalšia veľká fabrika zatvára kvôli koronavírusu
Zdroj: TASR

Domáca izolácia a zatváranie všetkých prevádzok, kde sa sústreďuje veľa ľudí – to je politika čoraz väčšieho počtu európskych krajín, ktoré valcuje pandémia koronavírusu.

Dôsledne ju dodržiava aj Slovensko a vďaka tomu zatiaľ drží počet nakazených relatívne pod kontrolou. Jednotlivé podniky na Slovensku si uvedomujú vážnosť situácie a postupne dočasne prerušujú výrobu.

Zdravie na prvom mieste

“Samsung Electronics v piatok ohlásil, že vzhľadom na šíriaci sa koronavírus pozastavuje výrobu na Slovensku na jeden týždeň,” píše kórejský portál The Korea Herald. Dodáva, že technologická spoločnosť sa tak rozhodla z dôvodu ochrany zamestnancov.

„Zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov je pre nás na prvom mieste,” uvádza sa v stanovisku Samsungu. Už v uplynulých týždňoch spoločnosť zaviedla súbor prísnych preventívnych bezpečnostných a hygienických opatrení. Prerušenie výroby má trvať od pondelka 23. marca do 29. marca.

The Korea Herald naznačuje, že takýto krok môže mať vplyv na desiatky ďalších firiem, ktoré sú na Samsung naviazané. “Momentálne má spoločnosť približne 30 dodávateľov na Slovensku.” Podobný problém teraz riešia mnohé firmy a vláda sa už pripravuje na rozsiahle ekonomické problémy, prípadne až recesiu.

Automobilky už začali

“Slovensko vyhlásilo mimoriadnu situáciu a obmedzilo pohyb tovaru i osôb z dôvodu zvyšujúceho sa počtu šírenia vírusu COVID-19,” píše The Korea Herald. Tvrdé bezpečnostné a preventívne opatrenia sa, prirodzene, dotkli výroby mnohých závodov.

Bratislavský Volskwagen už svoju výrobu dočasne pozastavil a pridávajú sa aj ďalšie automobilky, ktoré tvoria kostru slovenskej ekonomiky. Zamestnancov pošlú domov aj v trnavskom PSA Peugeot a v žilinskej KIA Motors. Zatiaľ sa hovorí o odstávke na dva týždne. Uvádzajú, že sa v ťažkých časoch snažia byť zodpovedné a chrániť zdravie svojich zamestnancov.

Slovenská ekonomika sa môže pripraviť na ťažké časy. Podľa ekonómov i Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je vysoko pravdepodobné, že tento rok sa nevyhneme recesii. Zatiaľ sa odhaduje, že by to nemuselo byť až také zlé ako v čase globálnej finančnej krízy v roku 2009, ale sme len na začiatku a nikto nevie, ako dlho budú tvrdé opatrenia v súvislosti s koronavírusom pretrvávať.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie