Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Historický nárast minimálnej mzdy

Nárast slovenskej minimálnej mzdy je významný a tak si ho všímajú aj zahraničné médiá. Stále však zaostávame za mnohými európskymi krajinami vrátane Grécka.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Historický nárast minimálnej mzdy
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Zvyšovanie minimálnej mzdy je horúca otázka, ktorá vyvoláva debaty nielen na domácej ale aj zahraničnej scéne. Ovplyvňuje totiž oveľa viac zamestnancov ako len tých, ktorí ju reálne poberajú.

Od výšky minimálnej mzdy sa totiž odvodzuje aj výška príplatkov za nočnú, víkendovú a sviatočnú prácu, čo je dôležitý údaj aj pre zahraničných majiteľov podnikov na Slovensku. Preto sa téme venuje aj francúzsky portál Le Courriere d’Europe Centrale.

To tu ešte nebolo

“Slovenská vláda schválila historické navýšenie minimálnej mzdy,” informuje hneď v titulku francúzsky portál. Približuje, že minimálka má vzrásť zo súčasných 520 eur na 580 eur v hrubom. “Od budúceho roka by tak slovenskí zamestnanci s minimálnou mzdou mohli na výplatnej uvidieť nárast platu o 11,5 percenta,” prepočítava Le Courriere d’Europe Centrale.

Minimálna mzda sa priebežne zvyšuje v pravidelných intervaloch a nejde teda o žiadnu veľkú novinku. Ale portál upozorňuje, že výnimočný je skok tohto navýšenia: “Je to najväčšie zvýšenie minimálky za posledných 17 rokov na Slovensku.”

Minimálnu mzdu však zvyšujú aj v ďalších krajinách EÚ.

Skoro ako Gréci

Začiatkom roka sa s rovnakou novinkou pochválila aj grécka vláda. Zhodou okolností navýšila minimálnu mzdu o percentuálne takmer úplne rovnakú hodnotu, konkrétne 11 percent. Vo výsledku však grécki zamestnanci dostanú na ruku viac. Ich minimálka sa zvýšila z 586 eur na 650 eur v hrubom. Pre Grékov je to veľká vec, keďže platy boli kvôli hospodárskej kríze zmrazené posledných desať rokov.

Minimálnu mzdu nemá uzákonenú každá krajina EÚ. Tie, ktoré ju však majú, priznávajú svojim zamestnancom väčšinou viac ako na Slovensku. Prirodzene, platí to najmä v porovnaní so západnou Európou. Najvyššiu minimálku majú Luxemburčania (2071 eur), nasleduje Írsko (1656 eur), Holandsko a Belgicko (okolo 1600 eur) a Nemecko (1557 eur). Na chvoste európskeho rebríčka sú Bulhari (286 eur.)

Pri tomto porovnávaní však netreba zabúdať, že do úvahy je nutné vždy vziať aj úroveň cien v danej krajine, ktorá väčšinou kopíruje aj výšku priznávaných platov.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie