MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Jána Kuciaka zavraždili znovu

Medzinárodná federácia novinárov zverejnila mimoriadne ostrú reakciu na oslobodenie M. Kočnera vo veci Kuciakovej vraždy. Varuje pred beztrestnosťou vrahov novinárov.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Jána Kuciaka zavraždili znovu
Zdroj: Rastislav Búgel

Organizácia, ktorá zastrešuje záujmy novinárov po celom svete, je hlboko otrasená výsledkom procesu v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Upozorňuje, že po svete behá ešte veľa nepotrestaných vrahov žurnalistov.

Zabili ho znovu

Generálny riaditeľ Európskej federácie novinárov (EFJ) Ricardo Gutiérrez vyhlásil, že verdikt v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice je mimoriadne šokujúci:

„Jána Kuciaka zavraždili znovu. Štvrtkové súdne rozhodnutie je ako nový rozsudok smrti pre tohto slovenského novinára,” cituje jeho slová portál Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ).

Novinárska organizácia v tejto súvislosti hovorí o vytvorení beztrestnosti pre páchateľov vraždy a vyzýva slovenskú justíciu, aby celý prípad ešte raz prehodnotila.

Vrahovia na slobode

Richardo Gutiérrez dodáva, že dnes už je jasné, že Jána Kuciaka zavraždili pre jeho novinársku prácu. Niekomu mocnému veľmi prekážali jeho články.

„Traja lotri už boli odsúdení. Ale človek, ktorý si objednal Kuciakovu vraždu zostáva nepotrestaný. Na spravodlivosť sa ešte stále čaká,” hovorí Gutiérrez pre portál IFJ.

Pripomína, že Kočner bol muž, ktorý si dokázal vybudovať prepojenia s „organizovaným zločinom a vládnucou sociálno-demokratickou stranou na Slovensku.” Preto Medzinárodná i Európska federácia novinárov vysielajú k slovenským orgánom zásadný apel:

„Ukončite beztrestnosť, ktorá vznikla následkom tohto šokujúceho súdneho rozhodnutia, ktoré je sklamaním,” uvádzajú IFJ i EFJ. V opačnom prípade dôjde podľa ich názoru k ďalšiemu podkopávaniu viery ľudí v právny štát.

Portál pripomína, že v Európe je ešte 35 ďalších prípadov zavraždených alebo zmiznutých novinárov, pri ktorých sa dodnes nepodarilo vypátrať a odsúdiť vinníkov.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie