Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Koronavírus praje slovenským a českým horám

Mnoho ľudí ruší naplánovanú zimnú dovolenku v talianskych Alpách a uprednostňuje lyžovačku v českých a slovenských horách. Dôvodom je strach z šíriacej sa nákazy koronavírusom.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Koronavírus praje slovenským a českým horám
5
Galéria
Zdroj: TASR

Nie je žiadny dôvod na paniku – apelujú na občanov zdravotnícki experti v Česku i na Slovensku. Snažia sa vysvetľovať, že pred koronavírusom sa stačí chrániť podobne ako pred bežnou chrípkou, teda predovšetkým si často a dôkladne umývať ruky mydlom, vyhýbať sa kontaktu s kýchajúcimi a kašľajúcimi ľuďmi a zakrývať si ústa pri kýchaní.

Strach sa však medzi ľuďmi šíri a veľa z nich si vzalo k srdcu odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva zvážiť cestu do oblastí, kde už koronavírus zaznamenali. Teda aj do Talianska. Z toho ryžujú domáce lyžiarske strediská.

Roztrhlo sa vrece

“Strach z koronavírusu ženie turistov do českých a slovenských hôr,” uvádza nadpis článku na českom portáli novinky.cz. Uvádza, že ľudia sa väčšinou netaja tým, že zimnú lyžovačku v Taliansku zrušili na poslednú chvíľu práve kvôli obavám z nákazy. Dovolenku na lyžiach si však chcú užiť, a tak si narýchlo zháňajú ubytovanie v domácich strediskách.

“Posledný týždeň sa doslova roztrhlo vrece s ľuďmi, ktorých od dovolenky v Taliansku odradil koronavírus,” citujú novinky.cz Renátu Figurovú z jesenického skiareálu Praděd. Teší sa, že návštevníkom ešte môžu ponúknuť dobrú jarnú lyžovačku, keďže snehu majú dostatok. “Turisti, ktorí pôvodne smerovali do talianskych Álp, zapĺňajú voľné izby aj krkonošských hotelov a penziónov,” píše portál.

Zájazdy do Talianska rušia aj poľskí lyžiari. Jeden z hotelov v Špindlerovom Mlyne očakáva podľa portálu neplánovaný príjazd plného autobusu Poliakov, ktorý zrejme odklonili priamo z cesty do Talianska. “Množstvo klientov cestoviek ruší svoje pobyty v Taliansku a smerujú radšej k nám. Kolegovia zo Slovenska mi povedali, že podobne to teraz funguje aj v Tatrách,” dodáva Martin Jandura zo Špindlerovho Mlyna pre novinky.cz.

Podľahli hystérii

Lyžiari zrušili talianske zájazdy aj za cenu nemalých storno poplatkov. “Mnoho klientov podľahlo hystérii. Zájazdy do talianskych Álp nerušíme. Turistov tam nič neobmedzuje a všetci sa zatiaľ bezpečne vrátili,” cituje portál slová Michaely Večerkovej z jednej brnenskej cestovky.

Aktuálny stav hrozby nákazy koronavírusom popisuje pre portál priamo z talianskeho strediska Civetta delegátka jednej z českých cestoviek: “Som v šoku, ako ľahko sa ľudia nechajú zmanipulovať. Nechcem nič bagatelizovať. Na Civette nie som preto, aby ma zožral koronavírus. Neviem, prečo by mala cestovka vracať ľuďom peniaze za zrušený zájazd, keď sme tu všetci v pohode a všetko funguje tak, ako má. Rušením zájazdov robíte chybu, nikto nikoho neposiela do postihnutej oblasti.”

Faktom však zostáva, že v Česku zaznamenali päť prípadov nakazenia koronavírusom a jeden z nich bol muž, ktorý sa vrátil z lyžovačky v Taliansku.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie