Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Maďari bez zastúpenia v parlamente už vidia záchrancu

Úplný volebný prepad strán zastupujúcich slovenských Maďarov neušiel ani pozornosti Budapešti. Tamojšie médiá už avizujú, že jeden zástupca OĽANO sa o nich postará.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Maďari bez zastúpenia v parlamente už vidia záchrancu
Zdroj: TASR

“Po prvýkrát od Nežnej revolúcie nebude mať 450-tisíc slovenských Maďarov svoje zastúpenie v slovenskom parlamente,” píše maďarský portál Hungary Today.

Veľmi triezvo konštatuje, že takýto výsledok sa dal očakávať už na základe predvolebných prieskumov, takže to nie je žiadny šok. V chmúrnej situácii z hľadiska maďarskej reprezentácie na Slovensku však portál vidí aj nádej na pozitívnu zmenu.

Volebný debakel

Ani jedna z kandidujúcich maďarských strán sa v slovenských voľbách nedostala do parlamentu. Hungary Today uvádza, že MKÖ-MKS získala 3,9 percenta hlasov a slovensko – maďarský Most-Híd dokonca len 2,09 percenta. “Béla Bugár následne rezignoval z postu predsedu strany ešte počas volebnej noci,” píše portál.

Hungary Today hlbšie neanalyzuje príčiny tohto výsledku. Uvádza len slová experta na slovenskú otázku Istvána Kollaia, že “hádzanie blata a politické blokády dlhodobo zaplavujú slovensko-maďarský politický svet.” Faktom je, že rôzne maďarské strany na Slovensku sa pred voľbami snažili o spoločný postup, ale napokon sa im to nepodarilo aj kvôli osobným nezhodám ich predstaviteľov.

Grendel ich zachráni

István Kollai je podľa citácií v Hungary Today predsa len optimistom. Podľa neho “toto sklamanie z volebných výsledkov môže mnohých priviesť k názoru, že na troskách súčasných maďarských strán by sa dalo postaviť niečo nové. Svieži začiatok však nie je možný bez personálnych zmien a staré, nedôveryhodné tváre by sa nemali vracať na scénu.”

Jedna konkrétna tvár, ktorá úspešne kandidovala za víťazné OĽANO, však napĺňa Maďarov nádejou: “V slovenskom parlamente bude aspoň jeden maďarský poslanec. Gábor Grendel, syn slávneho maďarského spisovateľa Lajosa Grendela, úspešne kandidoval za OĽANO,” uvádza Hungary Today.

Ďalej cituje Grendelove slová pre Új Szó, podľa ktorých sa bude snažiť vo vládnej koalícii presadzovať myšlienku, aby reprezentovala aj záujmy menšín na Slovensku. “Ďalej dodal, že ho prekvapil výsledok strany Smer a tiež fakt, že sa do parlamentu nedostala žiadna maďarská strana,” dodáva Hungary Today.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie