Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ktorá šúpolienka sa vyrába najľahšie?

Milé bábiky z kukuričného šúpolia sú väčšinou prvou voľbou každého Slováka, ktorý chce obdarovať niečím tradičným zahraničného hosťa. Ich výroba je však veľký kumšt.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ktorá šúpolienka sa vyrába najľahšie?
11
Galéria

Šúpolienky majú nespočetne veľa podôb – ženské i mužské postavičky doplnené o miniatúrne drevené nástroje i zvieratká. Všetky pôsobia veľmi milo a dokážu očariť nielen milovníkov tradičného folklórneho štýlu. Česká novinárka portálu metro.cz pricestovala na Slovensko, aby sa ich naučila vyrábať.

Anjeliček je najjednoduchší

Novinárka českého portálu metro.cz zavítala do slovenskej obce Krásnohorská Dlhá Lúka na Gemeri. Už sedemnásť rokov tam funguje miestne združenie remeselníkov, ktorí snaživých záujemcov učia ľudové remeslá. V centre záujmu sú nielen tradičné šúpolienky, ale aj prútené koše a keramika.

“Našej skupinky sa ujal lektor Béla Rigó. Keďže výrobu ľudových remesiel vyučuje aj na škole, veľmi nás nešetril,” začína svoje rozprávanie česká novinárka.

Na základe dlhoročných skúseností Béla rozhodol, s čím účastníci kurzu začnú: “Povedal, že budeme vyrábať anjeličekov, pretože sú najjednoduchší. Tiež sa nám to tak zdalo, keď sme ich videli,” hovorí novinárka v reportáži pre metro.cz. Realita ju však prekvapila.

Romantika ako za starých čias

Usušené kukuričné listy najprv namočili do vody, aby zmäkli a dalo sa s nimi pracovať. Zmotať ich do guľôčky a vytvoriť hlávku sa ešte dalo. Ale potom prišla náročnejšia časť výroby: “Mokré listy sa kĺžu a keď sa ich podľa návodu snažím na chrbte pripevniť ako krídla, nejde mi to,” priznáva sa česká novinárka.

Menšie nezdary však vôbec nevadia. Podstatná je atmosféra v malej skupinke ľudí, ktorí sa spoločne niečo zaujímavé učia, rozprávajú sa a majú dobrú náladu. “Takto nejako si predstavujem, že to vyzeralo za starých čias – ženy sa stretli pri jednom stole, tvorili, niečo si rozprávali, vedľa nich praskal krb a niečo dobré pri tom popíjali.”

Dobrá nálada je cítiť z každého riadku reportáže metro.cz: “Tvar sukničky anjelička je trochu netradičný, ale napokon – nepravidelné strihy teraz letia, nie?,” dodáva s humorom autorka. Na záver konštatuje, že je nesmierne dobre, že takéto ľudové tradície prežívajú. Svoju vlastnoručne vyrobenú šúpolienku sa chystá dať pre potechu svojej kamarátke, ktorá bola práve nemocnici.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Bábiky zo šúpolia
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie