MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Matovičov nápad už obletel svet. Všimli si nás na CNN

Plánované plošné pretestovanie Slovenska na Covid-19 je veľká operácia, ktorá vo svete nemá obdobu. O nápade slovenského premiéra už píšu viaceré svetové médiá.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Matovičov nápad už obletel svet. Všimli si nás na CNN
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Takmer všetky krajiny sveta zápasia s pandémiou koronavírusu a snažia sa prísť na ideálne riešenie, ako jeho šírenie zastaviť. Masívne testovanie a odchytávanie pozitívnych prípadov je stále považované za kľúčové opatrenie. Ale pretestovať plošne celú krajinu ešte nikde neskúšali. Preto slovenský nápad zaujal.

Môže to len pomôcť

Nestáva sa často, aby sa Slovensko dostalo do správ americkej spravodajskej stanice CNN. Plošné testovanie na Covid-19 však zaujalo.

„Slovenský premiér Igor Matovič avizoval plán na pretestovanie každého obyvateľa nad desať rokov… Ak sa to nepodarí, zváži demisiu," píše americká CNN.

Dodáva, že počet infikovaných na Slovensku v poslednom období prudko rastie a podľa premiéra je plošné testovanie jediný spôsob, ako to zastaviť. „Obávam sa, že doterajšie opatrenia nezabrali. Masové testovanie nikomu neublíži, môže nám len pomôcť,“ cituje premiérove slová CNN.

Príklad pre celý svet

Téme sa venuje aj portál medicalxpress­.com. Pripomína, že stále nie je známe, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné. Každopádne, malo by byť bezplatné.

„Ak sa nám to úspešne podarí, môžeme byť príkladom pre celý svet,“ cituje portál optimistického Matoviča.

Úspech náročnej operácie je však mnohými kritikmi spochybňovaný a medicalxpress.com pripomína, že vláda musela cez víkend čeliť aj násilným protestom proti jej opatreniam. Pred úradom vlády sa zhromaždili stovky radikálov, aj napriek zákazu zhromažďovania.

„Mnohí ignorovali povinnosť nosenia rúška. Vykrikovali „hanba!“ a „gestapo“, pričom vyzývali premiéra, aby odstúpil.“ Násilný protest sa zvrhol do hádzania dlažobných kociek a policajti museli zasiahnuť vodným delom.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM