Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Nebezpečná pyrotechnika sa u nás predáva ako rožky

Ohňostroje, ktorých voľný predaj je vo viacerých krajinách zakázaný, u nás kúpite celkom hladko na internete vo viacerých e-shopoch. V Česku je situácia ešte horšia.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Nebezpečná pyrotechnika sa u nás predáva ako rožky
Zdroj: TASR

Každý rok sa počas silvestrovských osláv zraní nemálo ľudí, ktorí neopatrne manipulovali s pyrotechnikou. Preto existujú prísne legislatívne pravidlá na predaj rôznych delobuchov a ohňostrojov, ktoré by sa nemali dostať do rúk mladistvým, prípadne ľuďom, ktorí nie sú odborne zdatní.

Lenže papier znesie veľa a podľa údajov Európskej komisie sa najnebezpečnejšia pyrotechnika kategórie 4 dá voľne kúpiť aj na Slovensku.

Hazard so zdravím

Pyrotechnika sa v EÚ delí do štyroch kategórii podľa toho, do akej miery je nebezpečná pre bežných užívateľov. V prvej kategórii sa nachádzajú rôzne fontánky a prskavky, ktoré sa dajú označiť aj ako detská zábava a môžu sa používať aj v interiéri pod dohľadom dospelej osoby.

V druhej kategórii sú zaradené rímske sviece, delobuchy, či väčšie fontány a kúpiť si ich môžu len zákazníci od 18 rokov.

Silnejšie delobuchy a kompakty v tretej kategórii sú určené len pre osoby od 21 rokov. Štvrtá kategória pyrotechniky sú bežne nepredajné produkty, ktoré sú aj na Slovensku v súlade s európskymi pravidlami určené len pre profesionálov. Portál idnes.cz uvádza, že podľa zistení projektu Evropa v datech je realita iná:

“V Česku funguje jedenásť firiem, ktoré vo svojich eschopoch voľne predávajú ohňostroje kategórie 4, ktoré predstavujú najväčšie nebezpečenstvo. Toto číslo nemá v EÚ obdoby. Podľa štúdie Európskej komisie je to viac ako dvojnásobok podobných firiem, ktoré sa nachádzajú v Belgicku, Litve alebo na Slovensku,” píše idnes.cz.

Čo im hrozí

Portál nezmieňuje konkrétnych hriešnikov, ktorí napriek zákazu púšťajú voľne do obehu nebezpečnú pyrotechniku. Cituje však Tomáša Odstrčila z projektu Evropa v datech, podľa ktorého sú na Slovensku štyri takéto nezodpovedné eshopy. Je to druhé miesto v rebríčku krajín EÚ z hľadiska fungovania tohto nelegálneho predaja. Na prvom mieste kraľuje Česko.

Dôvod je podľa portálu v nízkych trestoch, ktoré za takéto porušenie zákona hrozia. “Napríklad v Portugalsku môžu ísť takíto nezodpovední predajcovia do väzenia až na 12 rokov. V Maďarsku a Bulharsku môžu stráviť za mrežami neobmedzene dlhý čas. V Česku však predajcom žiadne väzenie nehrozí. Môžu dostať len pokutu do 200-tisíc eur,” píše idnes.cz.

Len pre porovnanie – v Nemecku je zakázaný voľný predaj všetkej pyrotechniky v kategóriách 3 a 4 a podobne prísne pravidlá fungujú aj v Belgicku.

Najprísnejšia legislatíva platí v Írsku, kde si môžete kúpiť a zapáliť maximálne prskavky z kategórie 1. Všetko ostatné je prísne zakázané.

Ak si kúpite nejaké petardy a delobuchy, s najväčšou pravdepodobnosťou budú vyrobené v Číne, odkiaľ pochádza až 84 percent všetkej zábavnej pyrotechniky na trhu. Ale ani Česi sa nenechajú zahanbiť. Portál idnes.cz uvádza, že sú celosvetovo siedmy najväčší vývozcovia rôznych ohňostrojov na svete. V rámci Európy patrí prvenstvo Holandsku.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie