Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Nepochopiteľná blokáda stavby brnenského okruhu

Malá firma z Rožňavy s nulovými tržbami dokázala zablokovať dôležitú stavbu veľkého obchvatu v Brne, pretože podala sťažnosť na výberové konanie, na ktorom sa však vôbec nezúčastnila.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Nepochopiteľná blokáda stavby brnenského okruhu
Zdroj: TASR

Brňania zúria. Tešili sa, že čoskoro budú jazdiť na novom mestskom obchvate, ktorý odľahčí dopravu priamo v meste. Teraz však hrozí, že kvôli sťažnosti slovenskej firmy Deštrukprojekt z Rožňavy sa celá súťaž na dodávateľa stavby bude musieť zopakovať, čo významne natiahne čas realizácie obchvatu. Zmeniť sa môže aj výsledná cena. Správanie slovenskej firmy je naozaj zvláštne.

Čo vlastne chcú?

Portál idnes.cz uvádza, že český antimonopolný úrad vyhovel sťažnosti slovenskej firmy Deštrukprojekt a zrušil súťaž, v ktorej sa hľadala stavebná firma na realizáciu brnianskeho obchvatu. “V praxi to znamená, že stavba dopravnej tepny v západnej časti Brna sa odkladá a môže sa pretiahnuť o celé mesiace,” píše idnes.cz.

Na celom prípade je zvláštne, že Deštrukprojekt nemá podľa portálu s napadnutou stavbou vôbec nič spoločné. “Slovenská firma sa o zákazku neuchádzala a neprihlásila sa ani do výberového konania na prvú etapu,” uvádza idnes.cz. A to nie je jediná zarážajúca skutočnosť.

Portál cituje riaditeľa brnianskeho závodu Riaditeľstva ciest a diaľnic, ktorý je z postupu Deštrukprojektu veľmi prekvapený: “S firmou síce nekomunikujeme, ale máme informácie zo slovenských obchodných registrov, že má ročný obrat 400 eur a tak si nemyslím, že sme jej našimi podmienkami v súťaži spôsobili nejakú ujmu.” Slovenský portál FinStat dokonca uvádza, že Deštrukprojekt mal v roku 2018 nulové tržby.

Bez komentára

Rožňavská firma vo svojej sťažnosti napadla niekoľko požiadaviek, ktoré boli súčasťou vyhlásenej súťaže. Nepáčilo sa jej, že uchádzači o realizáciu stavby mali mať aj živnosť na montáž, revízie a skúšky elektrických zariadení. Úrady jej dali za pravdu a rozhodli, že to skutočne bolo zbytočné a neprimerane sa tak obmedzila súťaž.

Slovenská firma napadla aj to, že úspešná spoločnosť mala mať obrat aspoň 400 miliónov korún a ľudia na stavbách mali ovládať slovenčinu alebo češtinu. Portál idnes.cz uvádza, že Deštrukprojekt sa zaoberá výkopovými prácami a pohostinstvom. Jej štatutárom je Július Lapdavský. Portál ho požiadal o vysvetlenie.

Redakcia idnes.cz však dostala len krátke písomné stanovisko: “Dané rozhodnutie ešte nie je právoplatné, a preto nepovažujeme za vhodné sa k nemu v súčasnosti vyjadrovať.” K článku však idnes.cz pripája aj nahnevané reakcie Brňanov na adresu Deštrukprojektu: “Ďakujeme, že sa tu udusíme. Dúfame, že skrachujete… Ten názov firmy je naozaj výstižný – zrejme nevedia nič iné, len deštruovať projekty.”

Ilustračný obrázok

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie