Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Nepochopiteľné správanie veľvyslanca - ohrozil seba a prišiel o funkciu

Jozef Migaš nečakane skončil na poste slovenského veľvyslanca v Bielorusku. Môže za to hrozba nákazy koronavírusom, ktorú odmietol vziať vážne a uprednostnil masové oslavy v Minsku.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Nepochopiteľné správanie veľvyslanca - ohrozil seba a prišiel o funkciu
Zdroj: TASR

Jozef Migaš má bohatú politickú minulosť ako komunista a ľavičiar po Nežnej revolúcii. V prvej Dzurindovej vláde bol za SDĽ predsedom Národnej rady a spoločnú reč vedel nájsť aj so Smerom.

A tak sa v roku 2016 stal slovenským veľvyslancom v krajine, ktorá je označovaná ako posledná európska diktatúra – Bielorusko. Teraz z funkcie náhle odstúpil a s rezortom diplomacie si vymenil pár štipľavých poznámok.

Lukašenko proti koronavírusu

Okázalé oslavy víťazstva nad fašizmom (na fotografii z 9. mája 2020) a konca druhej svetovej vojny sú v Moskve a Minsku dlhodobou tradíciou. Tento rok je to však vzhľadom na pandémiu koronavírusu iné.

Dokonca aj ruský prezident Vladimír Putin si uvedomil, že masová akcia za prítomnosti tisícov ľudí by bola riziková a tak Rusi oslavovali najmä doma.

Jediný, kto sa rozhodol hrozbu ignorovať, je bieloruský autokratický prezident Lukašenko.

Už dávnejšie vyhlasoval, že proti koronavírusu stačí športovať, piť vodku a zdravo žiť. Odmietol v krajine zaviesť preventívne opatrenia, hoci Covid-19 sa už šíri aj tam.

Podľa portálu belsat.eu už v Bielorusku evidujú takmer 27-tisíc nakazených, denne pribúda takmer tisícka nových prípadov a počet obetí sa šplhá ku 150.

Napriek tomu sa v Minsku 9. mája stretlo na oslavách víťazstva nad fašizmom 15-tisíc ľudí. Medzi nimi bol aj slovenský veľvyslanec Jozef Migaš.

Vírusu sa nebojím!

Ako píše belsat.eu, slovenský veľvyslanec porušil pravidlá komunikácie so svojimi nadriadenými a vôbec ministerstvo zahraničných vecí v Bratislave neinformoval, že sa na prehliadku chystá. Rezort sa to dozvedel až z miestnej tlače.

Takmer všetci veľvyslanci z krajín EÚ odmietli prísť na Lukašenkove oslavy v čase koronavírusu. Jediní dvaja, ktorí sa dostavili, boli z Maďarska a zo Slovenska. Jozef Migaš to zdôvodnil veľmi hodnotovo. Vraj to pre neho bola otázka zásadovosti: “Som synom partizána a som antifašista,” cituje slová 66-ročného diplomata belsat.eu.

Na tribúnu vedľa neho sa postavili len diplomati z krajín, ktoré majú veľké problémy s dodržiavaním demokratických zásad – Severná Kórea, Tadžikistan, Čína, Venezuela, Vietnam, Turecko a z Európy ešte Srbsko a Moldavsko.

Veľmi zvláštna však bola následná Migašova reakcia: “Keď od neho slovenské ministerstvo zahraničných vecí žiadalo vysvetlenie, rozhodol sa odstúpiť z funkcie,” píše portál. J. Migaš tiež pridal slová o vedení tendenčnej kampane voči jeho osobe.

V médiách sa však objavili úvahy, že z jeho strany išlo skôr o vyjadrenie postoja k novému vedeniu ministerstva po voľbách, v ktorých Smer utrpel porážku.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie