MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Odsúdenie Kotlebu je veľká vec a hanba!

Súdny verdikt štyri roky a štyri mesiace tvrdého väzenia pre lídra ĽSNS okamžite vyvolal záujem viacerých európskych médií. Podrobne opisujú neonacistické pozadie Mariana Kotlebu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Odsúdenie Kotlebu je veľká vec a hanba!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Je to vôbec prvýkrát, čo slovenské súdy odsúdili poslanca národnej rady na nepodmienečný trest odňatia slobody, všíma si v tejto súvislosti nemecký portál dw.com. O téme píše aj euronews.com a pripomína, že ĽSNS získala v posledných parlamentných voľbách až osem percent. Nie je to práve lichotivý obrázok Slovenska.

Neonacistická symbolika

Kotleba sa pred súdom snažil obhajovať, že suma 1488 eur na šekoch, ktoré daroval trom rodinám v núdzi, bola úplne náhodná. Podľa znalcov, obžaloby aj sudkyne to však bol zámer a v rovnakom duchu píše aj európska tlač:

„Číslo 1488 má symbolický význam pre neonacistov,“ uvádza euronews.com. Dodáva, že „Kotleba a jeho spolustraníci otvorene podporujú odkaz fašistického Slovenského štátu.“

Preto do celkového obrazu zapadá, že Kotleba odovzdával rodinám šeky presne 14. marca, čo je výročie vzniku Slovenského štátu z roku 1939.

Temná minulosť

Aj nemecký portál dw.com píše o Kotlebovom odsúdení za trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Pripomína, že číslo 1488 je symbolom pre 14-slovný rasistický slogan a nacistický pozdrav Heil Hitler.

„Je to vôbec prvýkrát, čo slovenské súdy odsúdili poslanca národnej rady na nepodmienečný trest odňatia slobody,“ píše dw.com.

Zároveň pripomína temnú minulosť Mariána Kotlebu, ktorú si už niektorí jeho dnešní mladí voliči nemusia pamäť. „Bývalý banskobystrický župan je známy tým, že organizoval pochody v neonacistických uniformách.“

Informácia o odsúdení Mariána Kotlebu môže byť vnímaná ako signál, že slovenská justícia sa vie vysporiadať aj s prominentnými šíriteľmi extrémistických myšlienok. Na druhej strane je to po vražde Jána Kuciaka a obvineniach, že Slovensko je mafiánsky štát, ďalšia škvrna na imidži krajiny, kde v parlamente sedia aj odsúdení poslanci.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM