Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Petržalka je krásna a cool!

Je to skutočne veľká pocta najväčšej bratislavskej štvrti. Austrálska blogerka po návšteve Petržalky nevychádzala z úžasu a svoj obdiv k farebne stvárneným panelákom košato popísala na svojom blogu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Petržalka je krásna a cool!
13
Galéria

“Ako mnoho iných cestovateľov pred nami, nevedeli sme, čo očakávať od Slovenska,” začína svoj článok na portáli wander-lush.org austrálska blogerka Emily. Zážitok z reality ju však uchvátil: “Čoskoro sme objavili, že Bratislava je plná príjemných prekvapení. Bývalé korunovačné mesto uhorských kráľov je najviac známe svojim zachovalým Starým mestom a hradom. Len málo turistov však prekročí Dunaj. Keď som počula o farebnej štvrti so zaujímavou architektúrou z komunistických čias, chcela som ju vidieť na vlastné oči,” približuje Emily svoj prvotný záujem o Petržalku.

Je skutočne neuveriteľná

“Objavovať Petržalku patrí medzi najneuveriteľnejšie zážitky v Bratislave,” píše Emily. Jej dojem zo sídliska je viac ako pozitívny. Austrálska blogerka je doslova uchvátená najmä farbami panelákových fasád, ktoré podľa nej ladia v dokonalej kompozícii.

“Neviem prečo, ale po roku 1989 mal niekto úžasný nápad premeniť sivú petržalskú džungľu na rozkvitnutú lúku maliarovej palety. Farebné paneláky sú starostlivo udržiavané a rovnako živé, ako keď boli navrhnuté. Videli sme dokonca aj robotníkov, ako dokončovali fasády, keď sme sa prechádzali,píše Emily.

A jej superlatívy nemajú konca kraja: “Bez preháňania môžeme povedať, že petržalské paneláky sú majstrovské dielo. Je zrejmé, že ktokoľvek vymyslel ich dizajn, vnímal ich ako celok a nie jednotlivo. Len sa pozrite ako sú usporiadané z rôznych uhlov. Ich farby a vzory sú v dokonalej harmónii. Každá budova komunikuje so susednou budovou vo farebnej symfónii.”

Ako sa tam asi žije?

Austrálska blogerka pre wander-lush.org popisuje návštevu Petržalky ako fantastickú príležitosť vidieť niečo neobyčajné. “Keď ste priamo na sídlisku a stojíte medzi tými masívnymi panelákmi, je to skutočne cool zážitok,” uvádza Emily. Svojim čitateľom dáva aj konkrétne tipy na autobusové spojenia do Petržalky a miesta, na ktorých môžu začať prehliadku.

článku sa ponára aj do osobných úvah: “Premýšľam nad tým, aké to asi je bývať v týchto bytoch. Zlepšujú tie farby na fasádach vašu náladu? Bol toto zámer ich tvorcov? Sústreďovala som sa najmä na dizajn, ale veľmi rada by som sa dozvedela niečo viac o ľuďoch, ktorí nazývajú Petržalku svojím domovom. Čítala som, že tu vždy žilo široké spoločenské spektrum obyvateľov a neboli nevyhnutne zo sociálne vylúčených skupín (ako to býva na takýchto sídliskách v iných krajinách),” uzatvára Emily.

Dodáva, že z jej pozorovania sú Petržalčania veľmi milí ľudia, ktorým neprekážala cudzinka s fotoaparátom a ich sídlisko je po každej stránke celkom príjemným miestom na život.

Foto: ilustračné

Petržalka
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie