MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Plošné testovanie nie je zázračný liek na Covid-19

Premiér Matovič sa asi nepoteší, ale bombastický nápad pretestovať celé Slovensko na koronavírus nevnímajú v zahraničí ako geniálne riešenie. Recept na úspech leží inde.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Plošné testovanie nie je zázračný liek na Covid-19
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Igor Matovič verí, že ak sa na Slovensku podarí úspešne otestovať celú populáciu na Covid-19, môžeme sa stať pozitívnym príkladom pre celý svet. Pravdou je, že takýto megalomanský projekt ešte v žiadnom štáte nevyskúšali, a tak okamžite zaujal svetové médiá. Lenže zahraniční experti Matoviča schladili.

Žiadny zázračný liek

Belgický portál moustique.be priniesol rozsiahly článok o zmysle plošného testovania po vzore Slovenska. Pripomína, že zatiaľ niečo podobne veľké urobila len Čína na vzorke 10 miliónov obyvateľov v meste Quingdao.

„Aj na Slovensku chcú urobiť masové testovanie. Po veľkom náraste nových prípadov infekcie oznámil premiér Matovič zámer pretestovať každého obyvateľa nad desať rokov,“ píše moustique.be.

Pripája aj sebavedomé Matovičove slová o tom, že Slovensko by mohlo byť príkladom pre celý svet. Lenže nasleduje hodnotenie, ktoré premiéra nepoteší:

„Samotné testovanie nie je zázračný liek na Covid-19,“ uvádza portál.

Do boja proti pandémii totiž vstupuje aj množstvo ďalších faktorov, ktoré Slovensko zanedbalo. V zásade platí, že vírus treba skrotiť včas a nie začať robiť veľké operácie, keď už sa nekontrolovateľne ší­ri.

Hlavne včas

Riaditeľ Inštitútu globálneho zdravia na Univerzite v Ženeve Antoine Flahault pre moustique.be vysvetľuje, že masívne testovanie rozhodne je kľúčový prvok v boji proti pandémii. Lenže je rozhodujúce, kedy túto zbraň krajina nasadí.

„Intenzívne testovanie sa musí urobiť dostatočne skoro a naozaj cielene, aby sa infekcia nestihla rozšíriť,“ hovorí epidemiológ Marius Gilbert.

Slovensko sa však snaží plošným testovaním hasiť požiar, ktorý má svoje ohniská v septembri, keď premiér zachraňoval nevestám veľké svadby.

Bitku s koronavírusom sa nedá vyhrať len jedinou zbraňou. Vždy je to výsledok viacerých faktorov – okrem včasného testovania je to predovšetkým dodržiavanie všetkých protiepidemických opatrení, nastavenie zdravotníckeho systému a dôsledná izolácia infikovaných.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM