MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Policajné hajlovanie a ohromná zábava, takto zomieral Chovanec

Belgická verejnosť je pobúrená šokujúcou smrťou slovenského občana na letisku Charleroi. Médiá prinášajú nové detaily, čo si policajti rozprávali a ako sa zabávali, keď zomieral.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Policajné hajlovanie a ohromná zábava, takto zomieral Chovanec
Zdroj: TASR/AP

Nové video z cely zadržania Jozefa Chovanca na belgickom letisku z februára 2018 už postavilo na nohy aj politikov a verejnosť v oboch krajinách. Na záberoch je vidieť, ako policajti kľačia na jeho hrudi a jedna policajtka hajluje. To však zďaleka nie je všetko. Belgický portál rtl.be prináša nové zistenia.

Bola to zábava

Jozefa Chovanca vyviedli belgickí policajti z lietadla, pretože sa správal agresívne. Neskôr ho umiestnili do cely, kde si začal búchať hlavu o stenu, až krvácal. V tej chvíli na zverejnených záberoch vidieť, ako k nemu vstupujú policajti a správajú sa mimoriadne surovo.

„V okamihu, keď je to už zlé a Chovanec má srdcový záchvat, policajtka urobí nacistický pozdrav. Všetci sa na tom výborne zabávajú,“ píše rtl.be.

Všeobecná brutalita, ktorá mohla prispieť k Chovancovej následnej smrti, je nepochopiteľná. Smutne ju ilustrujú aj ďalšie nové skutočnosti, ktoré odzneli počas zákroku:

„Na videu sú počuť slová – pre spoločnosť nebude žiadnou stratou, ak pán zomrie. Policajti sa zároveň smejú a policajtka hajluje,“ cituje rtl.be slová Ann Van de Steen, ktorá je právnou zástupkyňou civilnej strany sporu.

Máme po krk policajtov!

Argumenty na svoju obhajobu sa snažia predstaviť aj dotknutí policajti. Ich právna zástupkyňa Hayat Karim uviedla, že „pán Chovanec ohrozoval sám seba aj svoje okolie. Moji klienti použili tvrdú ale primeranú silu, aby ho spacifikovali,“ cituje jej slová rtl.be.

Situáciu sa snaží vysvetliť aj miestny policajný šéf Eric Lauwaert. Podľa portálu uviedol, že neexistuje žiadny presný postup, ako majú policajti postupovať počas zásahu v cele. „Je to naozaj zložité a každá konkrétna situácia je iná.“

Mnohým je však už jasné, že policajti to v prípade Jozefa Chovanca poriadne prehnali. Hajlujúca policajtka už bola prepustená a letisko Charleroi celý incident odsúdilo ako zjavne neprimeraný policajný zásah.

Ozýva sa aj belgická verejnosť, ktorá je pobúrená policajnou brutalitou a nacistickým pozdravom. „Aj Belgicko už má po krk svojich policajtov,“ uvádza na sociálnej sieti jeden z belgických občanov Marcel Aiphan, ktorý na zákrok proti slovenskému občanovi upozorňuje.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie