Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Prečo treba v búrke stáť na jednej nohe?

Rád ako prežiť v horách búrku je dosť, ale aj tak vás niektoré prekvapia. Po tom, ako minulý týždeň zabili smrtiace blesky v Tatrách päť ľudí sa roztrhlo vrece s návodmi, ako si v takej chvíli poradiť.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Prečo treba v búrke stáť na jednej nohe?
3
Galéria

Vo štvrtok 22. augusta zabil úder blesku na poľskom tatranskom vrchu Giewont štyroch turistov. Piaty Čech zahynul rovnakou smrťou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Český portál idnes.cz sa k tejto neobvyklo rozsiahlej tragédii vracia a analyzuje všetky okolnosti. Zároveň približuje, ako sa blesk správa a čo môže človek spraviť pre svoju ochranu.

Mokrá zem je riziko

“Blesk medzi oblakom a zemou prebieha tak, že sa najprv vytvorí vodivý kanál, ktorým prebehne prvotný výboj,” vysvetľuje idnes.cz mechanizmus blesku. Tento prvotný výboj dosahuje až dvetisíc ampérov a šíri sa rýchlosťou desiatok miliónov metrov za sekundu. Hľadá cestu s najvyššou vodivosťou, kam následne udrie už s jasným svetlom blesk. Hodnoty jeho prúdu sú už násobne vyššie a teplota môže dosiahnuť 25 tisíc stupňov.

Turisti na poľskom Giewonte mali smolu, pretože obrovský kovový kríž na jeho vrchu fungoval ako bleskozvod. Ibaže na rozdiel od riadneho bleskozvodu na dome nebol na túto funkciu prispôsobený. “Keď blesk udrel do toho kríža, zem okolo neho bola mokrá a na nej stáli rovnako mokrí ľudia. Obrovský elektrický prúd tak prešiel cestou najmenšieho odporu aj cez nich. Voda je lepší vodič ako zem, takže prúd išiel práve tade,” píše portál.

Treba pamätať aj na skutočnosť, že úder blesku predstavuje nebezpečenstvo aj niekoľko desiatok metrov v okolí miesta dotyku, teda v tomto prípade kovového kríža. To platí najmä vo chvíli, keď mokrá zem. Český portál špeciálne vysvetľuje aj to, prečo je v takej chvíli dobré mať nohy pri sebe.

Ako bocian

V búrke sa rozhodne neodporúča robiť veľké kroky. “Ak stojíme rozkročení, je medzi chodidlami veľký rozdiel elektrického potenciálu, ktorý môže spôsobiť prechod smrteľného prúdu naším telom,” vysvetľuje portál. Práve preto sú známe viaceré prípady kráv, ktoré na lúke v búrke usmrtil blesk. Dôvodom je veľké telo a nohy ďaleko od seba.

Z toho sa dá vziať jednoduché ponaučenie: “Ak vás zastihne búrka v otvorenom teréne, je dobré zostať stáť s chodidlami pri sebe. V extrémnom prípade sa môžete postaviť na jednu nohu,” píše idnes.cz.

V zásade však platí, že s bleskom na exponovaných miestach je to ako s medveďom – ak bude chcieť, zrážke s ním nedokážeme predísť a preto je najlepšia prevencia. V prípade blesku je to najmä rešpektovanie predpovede počasia. Ak nás už búrka zastihne na horách a do najbližšej chaty je ďaleko, je dobré sa vyhýbať stromom a nebyť vyčnievajúcim bodom v teréne.

Foto: ilustračné

Smrteľné blesky nad Tatrami
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie