Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Rodičia potrebujú 365-tisíc eur, aby ich syn chodil

Silný príbeh malého Tea je plný utrpenia i nádeje, že sa všetko môže dobre skončiť. Chlapček je ešte batoľa a narodil sa so zriedkavou komplikáciou, ktorá postihne jedno dieťa z milióna.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Rodičia potrebujú 365-tisíc eur, aby ich syn chodil
Zdroj: ĽudiaĽuďom.sk

Teo je pekný usmievavý chlapček a na prvý pohľad vyzerá úplne zdravo. Iné deti v jeho veku už začínajú chodiť, ale Teovi hrozí, že sa na nohy nikdy nepostaví.

Narodil sa totiž bez predkolenných kostí známych ako píšťala. Podľa lekárov je jediným riešením amputácia, čo však rodičia odmietajú.

Rodina žije vo francúzskom meste Figeac. Otec Lukáš Winnicki je pôvodom Slovák a matka Dorota pochádza z Poľska. O ich dojemnom boji za vlastné dieťa píše francúzsky portál actu.fr.

Riešenie – amputácia

Lukáš a Dorota sú medzinárodný pár, ktorý spája láska i jazyková blízkosť. Slovák a Poľka sa stretli v Írsku, kde jedenásť rokov žili. Potom sa spolu presťahovali do Francúzska, kde bývajú a pracujú v meste Figeac. Tam sa im narodil aj syn Teo.

“Chlapček má 14 mesiacov a trpí vzácnou komplikáciou, ktorá postihuje jedno dieťa z milióna – chýbajú mu v nohách píšťaly. To znamená, že nemôže chodiť,” píše actu.fr.

Portál dodáva, že vo Francúzsku ani v celej Európe nie je nikto, kto by vedel Teovi pomôcť a jeho jedinou budúcnosťou je amputácia nôh.

Lekári mu môžu dať len protézy, ktoré sa budú pravidelne vymieňať, ako bude rásť. “Jeho rodičia sa však s týmto riešením nedokážu zmieriť,” uvádza francúzsky portál.

Hľadá sa zázračný lekár

Lukáš a Dorota sú odhodlaní zachrániť synovi nohy a postaviť ho na ne. “Začali sme na internete hľadať chirurga, ktorý by dokázal Tea uzdraviť. Našli sme jedného amerického lekára, ktorý robí takéto operácie a dokázal zachrániť už viac ako 250 pacientov. V auguste sme sa s ním stretli v Londýne,” cituje ich slová actu.fr.

Americký lekár chlapčeka vyšetril a vyhlásil, že je ochotný ho operovať. Zákrok však môže vykonať len v jeho nemocnici na Floride a pôjde o sériu operácií. Teo bude musieť zostať hospitalizovaný v USA až deväť mesiacov a celkový účet vyrazil rodičom dych: “Cena za liečbu predstavuje 365-tisíc eur a to bez nákladov na pobyt v USA,” píše francúzsky portál.

Rodičia sa rozhodli založiť nadáciu Aby Teo mohol chodiť, ktorá organizuje verejnú zbierku na zabezpečenie peňazí na operáciu. Zapojili sa do nej viaceré crowfundingové platformy vo Francúzsku, Veľkej Británii i v Poľsku.

Na Slovensku projekt podporuje darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk. Za dva týždne sa rodičom Tea podarilo vyzbierať 18-tisíc eur a veria, že sa čoskoro dostanú na koncovú sumu. Veľa času totiž nemajú. Pre úspech operácie a následnej liečby je nutné, aby chlapček podstúpil zákrok do konca roku 2020.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie