Rastislav Búgel Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Rusko poslalo pozvánky na Deň víťazstva! Fico vraj svoju dostal, Orbán NIE

Zahraničné médiá informovali, že kým Fico svoju pozvánku na oslavy Dňa víťazstva do Moskvy dostal, Orbán nie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Rusko poslalo pozvánky na Deň víťazstva! Fico vraj svoju dostal, Orbán NIE
Zdroj: Facebook.com/Robert Fico , SITA/Tomáš Bokor

Rusko už rozoslalo pozvánky na Deň víťazstva (9. mája, pozn. redakcie). Informuje o tom ruský server News.ru.

Zoznam nepriateľských krajín

Pozvánky nedostali zástupcovia štátov, ktoré sú na ruskom zozname „nepriateľských“ krajín. Do Moskvy tak nepricestujú napríklad zástupcovia z Rakúska, Belgicka, Dánska, Írska, Talianska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska, Francúzska, Česka, Estónska a ďalších krajín EÚ.

Na zozname sú však napríklad aj Austrália, Andorra, Veľká Británia, San Maríno, Monako, Kanada, Island, Nórsko, Švajčiarsko a Japonsko.

„Nebudeme pozývať hlavy nepriateľských krajín,“ uviedol pre server hovorca Kremľa a dodal, že pozvánku na oslavy 9. mája Moskva neposlala ani predstaviteľom Spojených štátov.

Fico áno, Orbán nie

News.ru píše, že pozvánku na oslavy dostal Robert Fico, srbský prezident Aleksandar Vučič, čínsky vodca Si Ťin-pching alebo aj brazílsky prezident Luiz Inácio Lula. Svoje zastúpenie by mal mať počas Dňa víťazstva v Moskve aj Izrael.

Zaujímavo vyznieva fakt, že pozvánku údajne nedostal maďarský premiér. „Maďarsko, ktorého premiér Viktor Orbán často zaujíma proruské postoje, pozvánku nedostalo. Ako dôvod Rusi uviedli, že počas druhej svetovej vojny podporovalo nacistické Nemecko. Slovenský štát počas vojny mal pritom kolaborantský fašistický režim,“ píšu Novinky.cz.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM