MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Sme svetoví! Vyvíjame najrýchlejší počítač na zemi

Toto je správa, na ktorú môžeme byť naozaj hrdí! Slovensko dokáže byť svetovou jednotkou nielen vo výrobe automobilov, ale aj v oblasti informatiky a umelej inteligencie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Sme svetoví! Vyvíjame najrýchlejší počítač na zemi
Zdroj: Facebook.com/Tachyum

Vďaka takýmto projektom má Slovensko nádej, že neskončí ako montážna dielňa Európy. Projekt Národného superpočítačového centra je výsledkom slovenskej vedy a výskumu a môže mať celoeurópsky dosah. Informuje o ňom portál finance.yahoo­.com.

Najrýchlejší na svete

Za projektom stojí slovenská firma Tachyum spolu so spoločnosťami PosAm a Towercom a pridali sa aj verejní partneri v podobe Slovenskej akadémie vied a Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

„Spojili svoje skúsenosti a schopnosti, aby vyvíjali Národné superpočítačové centrum na Slovensku,“ píše finance.yahoo.com.

V jeho priestoroch má vzniknúť najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete. Jeho tvorcovia sa hrdia, že bude postavený na slovenskom procesore Prodigi. Portál ho označuje ako svetovo unikátny produkt.

Vysoký výkon

Slovenský procesor by sa mal začať vo veľkom vyrábať už na budúci rok. Medzi jeho parametre patrí vysoký výkon a nízka spotreba.

„Vďaka špičkovému výkonu, efektívnosti a nákladom by si mal získať medzinárodnú pozornosť a urýchliť využívanie technologických riešení na jeho základe v súkromnom i verejnom sektore,“ uvádza portál.

„Partnerstvo s globálnymi technologickými spoločnosťami nám umožní premeniť náš región z užívateľa superpočítačových riešení na ich tvorcu,“ cituje portál zakladateľa spoločnosti Tachyum Radoslava Daniláka.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie