Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: So zlomenou nohou musel šoférovať ešte dvetisíc kilometrov

Belgicko-slovenský gang bol skutočne vynaliezavý v obchádzaní zákonov, aby nemusel platiť odvody za svojich 183 vodičov kamiónov. Ich praktiky boli naozaj nemilosrdné.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: So zlomenou nohou musel šoférovať ešte dvetisíc kilometrov
Zdroj: TASR

Belgickí autodopravcovia sa už dlhodobo sťažujú na nečestné praktiky niektorých svojich konkurentov, ktorí využívajú slovenskú legislatívu, aby si neférovo znížili náklady.

Postup je zvyčajne taký, že si zaregistrujú firmu na Slovensku a vyplácajú svojich šoférov z rôznych krajín podľa slovenských pravidiel. Môžu tak za nich platiť minimálne slovenské odvody, ktoré sú naozaj zanedbateľné v porovnaní s tým, čo by museli platiť v Belgicku. Je to však podvod, za ktorý môžu skončiť vo väzení.

Unikátny podfuk

Belgický portál sudinfo.be informuje o prípade rodinného klanu Verjans, ktorý sa postavil pred súd za úniky na odvodoch a nehumánne správanie voči zamestnancom. Portál ich prípad opisuje ako „kolosálny podvod“ a organizovanú zločineckú skupinu.

„Traja Slováci a traja Belgičania vymysleli cez svojich šesť dopravných spoločností unikátny systém podvodov,“ píše portál. Reálnu základňu podnikania mali v belgickom meste Oreye, ale ich kamióny boli registrované na Slovensku. Následne jazdili po Belgicku a celej Európe, pričom slovenskú registráciu využívali len na to, aby mohli platiť za šoférov slovenské odvody.

Miliónová pokuta a 12 rokov basy

„Za desať rokov tak obrali belgický sociálny systém o takmer tri milióny eur, keďže všetky ich aktivity sa odohrávali v Belgicku a nie na Slovensku,“ uvádza sudinfo.be. Medzi rokmi 2009 – 2019 pre nich pracovalo 183 šoférov z rôznych krajín. Podmienky boli otrasné, za čo si členovia rodinného gangu Verjans vypočuli ďalšie obvinenie:

"Jeden rumunský šofér si zlomil nohu. Napriek tomu musel odjazdiť ešte dvetisíc kilometrov, kým ho normálne mohli hospitalizovať v nemocnici, zaznelo na súde. Keď sa všetky obvinenia spočítajú a podčiarknu, celému klanu hrozí spolu až 12 rokov väzenia a dva milióny eur na pokutách. Konkrétny rozsudok má padnúť v lete.

Ilustračný obrázok

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie