MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Tá má paru! 99-ročná babička takto poučuje Američanov

Pohľad na túto čipernú dámu, ktorá má takmer sto rokov, vás určite nenechá chladnými. Jenny Borovicka má slovenské korene a veľmi múdro vysvetľuje Američanom zákonitosti volieb.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Tá má paru! 99-ročná babička takto poučuje Američanov
Zdroj: TASR/AP

Americká televízia WJAC priniesla reportáž, v ktorej Jenny Borovicka (99) vysvetľuje význam volieb.

Snaží sa tiež upokojiť horúce hlavy Trumpových fanúšikov, ktorí nemôžu prežiť prehru svojho prezidenta. Jenny je americká občianka so slovenskými koreňmi.

Choďte voliť!

Málokto by tejto sympatickej dáme hádal 99 rokov. Pohybuje sa svižne a zjavne jej výborne slúži aj hlava. Pre WJAC spomína, že o politiku sa ako správna občianka zaujíma už od konca druhej svetovej vojny, keď už žila v USA.

“So svojou sestrou nosili v roku 1945 hlasovacie lístky slovenským a poľským imigrantom v meste, ktorí neovládali angličtinu. Spoločne im predstavovali jednotlivých kandidátov,” uvádza televízna reportáž.

Pani Jenny hrdo uvádza, že nevynechala ani jediné voľby za posledných 75 rokov. Je to podľa nej priorita každého občana.

“Keď idem do centra pre seniorov, tak sa ich spýtam, či boli voliť. A keď mi povedia, že ich to nezaujíma, tak im vysvetľujem, že potom nemajú právo sa ani sťažovať na vládnu politiku,” hovorí agilná babička.

Niekto musí prehrať

Americká spoločnosť sa momentálne zmieta v hlbokom rozkole v súvislosti s tesnými výsledkami prezidentských volieb. Donald Trump odmieta uznať svoju prehru a krajine hrozí politický chaos.

“Vyhrať môže iba jeden a niekedy sa stáva, že váš kandidát prehrá. Ale všetko sa to napokon utrasie,” komentuje pani Jenny situáciu.

Zdôrazňuje, že bez ohľadu na volebný výsledok sú voľby stále úžasným výdobytkom demokracie a Američania by si ich mali vážiť. Ako skúsená žena dodáva, že aktuálna “vojna medzi Američanmi” napokon pominie, ako to videla už toľkokrát v minulosti.

Ilustračné foto

Jenny Borovicka of Windber is 99-years-old, and she's been through many elections throughout her life. "In one earlier...

Posted by News 4 San Antonio on Sunday, November 8, 2020
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie