MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: V jednej veci zvládame koronavírus stále najlepšie!

Existuje viacero spôsobov, ako merať úspešnosť krajiny v boji proti pandémii Covid-19. Je to denný nárast infikovaných, celkový počet chorých či smrtnosť. V jednej kategórii Slovensko vedie.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: V jednej veci zvládame koronavírus stále najlepšie!
Zdroj: TASR/AP

Porovnávať situáciu so šírením Covid-19 medzi jednotlivými krajinami môže byť tenký ľad. Napríklad Česi často uštipačne odkazujú Slovákom, aby začali testovať toľko, čo oni a potom sa ukáže, kde je koľko nakazených. Český portál idnes.cz do toho vniesol trochu poriadku a relevantných údajov.

Sme jednotka!

Začnime dobrou správou. Slovensko má zo všetkých krajín strednej Európy najnižšiu smrtnosť na koronavírus a patrí medzi špičku aj v rámci celej EÚ.

„Smrtnosť na Slovensku je 0,6%. V Česku je to 1,2%, zatiaľ čo v Rakúsku 2,2%, v Poľsku 3% a v Nemecku 3,5%,“ uvádza idnes.cz. Do zoznamu treba doplniť ešte Maďarsko s hodnotou 3,6%.

Portál približuje, že úplne najmenej infikovaných ľudí zomiera na koronavírus na Islande, konkrétne len 0,5%, čo je hodnota veľmi blízka Slovensku. Naopak najhoršie údaje vykazujú Taliani (12%) a Briti (11%).

Túto pre Slovákov priaznivú štatistiku potvrdzuje aj ďalší údaj, ktorý lepšie zohľadňuje ľudnatosť krajiny. V prepočte na stotisíc obyvateľov zomiera na Slovensku na Covid-19 jeden človek, v Česku až piati, v Poľsku šiesti a v Rakúsku deviati.

Biedne testovanie

Keď sa však pozrieme na počet uskutočnených testov, je to pre Slovákov bieda. Častokrát pritom platí, že čím viac štát testuje, tým viac infikovaných zachytí a zapíše do štatistiky. Ak je testov málo, je pravdepodobné, že krajina má podhodnotený aj celkový počet nákaz.

„Slovensko dnes robí okolo 70 testov na stotisíc obyvateľov denne. Česko ich zvládne dvakrát viac… Aj Poľsko, podobne ako Slovensko, zaostáva v testovaní. Minulý týždeň robili Poliaci len 47 testov na stotisíc obyvateľov,“ uvádza idnes.cz.

Portál však zároveň dodáva, že nie vždy automaticky platí – čím viac testov, tým viac nakazených. „Rakúsko a Nemecko hlásia menej nových prípadov, aj keď sa im darí testovať viac obyvateľov.“

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie