Svet o Slovensku

Svet o Slovensku: Vraj musela pašovať kokaín, aby jej syn mohol chodiť do školy

Sylvia je mladá slovenská matka, ktorá už rok a pol sedí v argentínskom väzení za pašovanie drog. Americký portál Broadly založil na jej príbehu veľkú reportáž o smutnom osude pašeráčok kokaínu, ktoré tvoria väčšinu väzenkýň v Argentíne.

Ilustračný obrázok k článku Svet o Slovensku: Vraj musela pašovať kokaín, aby jej syn mohol chodiť do školy
Zdroj: TASR

Sylvia je mladá slovenská matka, ktorá už rok a pol sedí v argentínskom väzení za pašovanie drog. Americký portál Broadly založil na jej príbehu veľkú reportáž o smutnom osude pašeráčok kokaínu, ktoré tvoria väčšinu väzenkýň v Argentíne.

Reportáž amerického portálu vykresľuje Sylviu ako chuderku, ktorú zlá sociálna situácia na Slovensku prinútila pašovať kokaín. Inak sa vraj nedokázala postarať o svojho sedemročného syna a zabezpečiť, aby mohol chodiť do školy. Slovenka sa už teší na návrat domov a chce zužitkovať všetko, čo sa v argentínskej base naučila.

Osudová chyba

Dvadsaťsedem ročná Sylvia si lepiacou páskou pripevnila medzi prsia kapsuly s kokaínom a ďalšie ešte zhltla. Spolu tak chcela prepašovať z letiska v Buenos Aires domov na Slovensko viac ako kilogram drogy.

“Ak by všetko išlo podľa plánu, zarobila by dosť peňazí, aby mohla nakúpiť nábytok, šaty a jedlo pre svojho sedemročného syna, ktorého vychovávala sama,” píše Broadly. Colníci ju však odhalili a súd ju poslal na štyri roky za mreže. Svojho syna bude môcť uvidieť až po odpykaní minimálne polovice trestu.

Chuderky

“Všetky tieto ženy prepožičiavajú svoje telá na pašovanie drog, aby prežili,” píše portál. Zdôrazňuje, že pri tom riskujú nielen slobodu ale aj život. Ak im totiž kapsula s drogou v žalúdku, čreve alebo vagíne praskne, môžu okamžite zomrieť.

Pašeráčky sú len bezvýznamné posledné články dlhej reťaze drogových dílerov, ktorí ich zneužívajú na najriskantnejšiu prácu. Článok vysvetľuje, že aj keď všetci vedia, že drogový biznis je v rukách silných mužov, paradoxne je za drogové delikty odsúdených viac žien.

“Väčšina z nich sú cudzinky, osamelé matky, alebo chudobné a nevzdelané ženy. V Argentíne, Brazílii a Costa Rice tvoria viac ako polovicu väzeňkýň.”

Skúsenosti z basy

Príbeh mladej Slovenky má ilustrovať nešťastné osudy všetkých žien, ktorých ťažký život prinútil vydať sa na dráhu drogovej pašeráčky. “Potrebovala som peniaze, pretože môj syn musel chodiť do školy,” vysvetľuje Sylvia americkým novinárom motív svojho činu, aj keď základná školská dochádzka je na Slovensku bezplatná.

Popisuje svoj život v argentínskom väzení, ktorý jej priniesol aj nové obzory. “Chcem sa vrátiť do mojej rodnej krajiny a využiť všetko, čo som sa tu naučila,” hovorí Sylvia. Vo väzení vraj nezaháľa a už si stihla urobiť niekoľko kurzov. Naučila sa pracovať ako nechtová kozmetička, pekárka, trénerka vodiacich psov a berie hodiny španielčiny.

“Každé ráno pracuje v pekárni a vo voľnom čase sa snaží študovať – to všetko sú možnosti, ktoré vo svojej krajine ako slobodná žena nemala,” uzatvára Broadly. Čitateľ neznalý európskych pomerov sa len ťažko ubráni dojmu, že Slovensko je vlastne rozvojová krajina.

Čítajte aj: Spáchal úradník trestný čin? Prípad o chlapčekovi z Brehov riešia politici i generálna prokuratúra

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie