Aktualizované Správy

VIDEO: Spáchal úradník trestný čin? Prípad o chlapčekovi z Brehov riešia politici i generálna prokuratúra

Krik, plač, kopanie a následný šok verejnosti i politikov! Video odňatia dieťaťa úradníkmi zverejnila aktivistka a blogerka Monika Kozelová. Ministerka Žitňanská očakáva vyvodenie zodpovednosti, zhrozený je aj minister Richter.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Spáchal úradník trestný čin? Prípad o chlapčekovi z Brehov riešia politici i generálna prokuratúra
Zdroj: TASR

Slovenskom otriasol prípad malého prváčika Marca, pre ktorého do triedy prišiel úradník v sprievode zástupkyne sociálnej kurately s matkou chlapca.

Deti zo základnej školy v obci Brehy sa v piatok stali svedkami, ako súdny úradník odniesol jedného z ich spolužiakov za hlasného kriku samotného dieťaťa a protestov učiteľky aj riaditeľky školy, píše o prípade denník SME.

Vinný úradník?

Pri postupe zamestnanca súdu pri odňatí Marca mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

„Vo veci postupu zamestnanca súdu zabezpečujúceho výkon rozhodnutia súdu, bola vec odstúpená príslušnej súčasti Policajného zboru vzhľadom na to, že vo veci sa javí podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedla Predajňová.

Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek podľa nej už vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici, aby okamžite preskúmal túto vec na trestnom aj na netrestnom úseku a prijal prípadné opatrenia.

„Čo sa týka netrestnej oblasti, v tejto chvíli môžeme potvrdiť, že okresná prokurátorka v Žiari nad Hronom dnes vstúpila do začatého občiansko–právneho konania vo veci návrhu starej mamy maloletého Marca o zverenie do výchovy,“ doplnila Predajňová.

Nabehli ako supy

Na videu počuť, ako trojica násilím odvliekla plačúceho a hryzúceho chlapca, ktorý opakoval, že s mamou nechce nikam ísť.

„Oni tam nabehli ako supy. Dnes sme boli s pani učiteľkou a má modriny z toho, ako sa jej držal,“ povedala pre v utorok denník SME Marta Kolárová, Marcova stará mama, ktorá mala chlapca niekoľko rokov v opatere.

Marcova matka mala na odobratie dieťaťa povolenie súdu. Podľa starej mamy chlapca žena už počas tehotenstva brala drogy a o syna sa sedem rokov nezaujímala. Dieťa si tak k nej nevytvorilo vzťah a viackrát počas vypočúvania povedalo, že radšej ako s mamou chce ostať u starkej, tvrdí Kolárová.

Navyše, ak sa dieťa odoberá priamo v škole, musí sa to podľa zákona udiať čo najcitlivejšie a súd má požiadať riaditeľa školy o spoluprácu spravidla 24 hodín pred zákrokom. To sa podľa Kozelovej nestalo.

Už je vo Švajčiarsku?

"Je 18.5.2016 a starí rodičia sa rozhodli zatelefonovať sociálnej pracovníčke Mariane Maruškovej, aby im povedala, kde je malý Marco. Zložila im telefón. A tak sa odhodlali zatelefonovať riaditeľovi sociálky Štefanovi Šulekovi. Ten sa na nich osopil s tým, že je to všetko podľa zákona, chlapec je vo Švajčiarsku a chodí od pondelka do školy.

Keď sa starí rodičia ohradili, že v pondelok bol vo Švajčiarsku štátny sviatok, tak odvrkol, že teda možno v Česku. Vzápätí vynadal starým rodičom, že starý otec vypisuje maily Mariane Maruškovej a že aby si dávali pozor, aby na nich ONI nedali trestné oznámenie! Starý otec ale nevie maily písať. A že nech si nemyslia, po dvoch týždňoch ten mediálny tlak prejde. Taký je momentálny stav," uviedla na svojom statuse Kozelová.

Pobúrená verejnosť

Video okamžite obletelo sociálne siete. Toto sú niektoré komentáre diskutujúcich: „Preboha,veď je to strašné!!! To dieťa bude mať z toho traumu na celý život!! Kam to spejeme…“

„Nejde len o to "chudák dieťa“. Ide o to, ako sa vôbec ten človek ocitol v triede plnej školákov. Ten tam nemal čo robiť. Nemali ho ani pustiť do školy, všetko sa malo odohrať na vrátnici školy, poprípade v pracovni riaditeľa … toto je absurdné!"

K prípadu sa vyjadril aj poslanec Boris Kollár. Opäť nešetril tvrdými slovami, ostrou kritikou a nadávkami: „Dementnosť súdu ! Dementnosť sociálky ! Dementnosť štátu, že to umožňuje!“

Okamžitá reakcia poslancov a ministerky

„Jedna vec je súdne rozhodnutie, druhá vec je jeho výkon a ten v žiadnom prípade nesmie byť realizovaný bez empatie k dieťaťu. Očakávam, že predseda súdu vyvodí zodpovednosť,“ napísala na sociálnej sieti ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Tento prípad vníma tiež ako signál, že je nevyhnutné dovzdelať súdny personál pre takéto extrémne citlivé výkony. „Ministerstvo spravodlivosti je pre to pripravené urobiť maximum,“ dodala.

Prípadom sa má zaoberať mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Jeho zvolanie dnes avizovali šéfka výboru Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) a jeho členky Natália Blahová (SaS) a Martina Šimkovičová (Sme rodina).

Na hulváta

„Ľudsky mi je to veľmi veľmi ľúto, treba povedať, že to bolo urobené absolútne neprofesionálne, dovolím si povedať, že po slovensky na hulváta a nesmie sa to viacej takto opakovať,“ zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Myslí si, že kolízna opatrovateľka mala zasiahnuť. „Mala vstúpiť do tohto procesu a trvať na tom, aby akt bol uskutočnený tak, aby nedošlo k nejakej traume, i keď do istej miery to vždy je trauma, ale aby to bolo kultúrne urobené, aby to nebolo v triede pred deťmi, aby bola návšteva vopred ohlásená u riaditeľa školy, aby ten proces bol riadený, aby mal svoju profesionálnu úroveň. Toto bolo veľmi neprofesionálne, doslova laické. Opakujem, na hulváta,“ uviedol Richter.

Gestapácky spôsob?

Podľa Blahovej bol postup úradníkov v škole gestapácky. „Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú pýtať dieťaťa na jeho názory, lebo dieťa môže rozhodovať o svojom živote,“ odkázala s tým, že došlo nielen k porušeniu zákona, ale aj práv dieťaťa.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) je presvedčená, že v prípade mala okamžite konať aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová. „Do piatich minút mala mať tlačovku a mala povedať, čo ide urobiť,“ odkázala Nicholsonová.

Čítajte aj: Časť asýrskych kresťanov sa rozhodla vrátiť späť domov do Iraku: Azylanti v Nitre pokračujú v integrácii

Spôsoby sociálky
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie