Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Záhadná smrť nášho ex honorárneho konzula

Marat Sabalakov sa v minulosti hrdil titulom slovenského honorárneho konzula v Kazachstane. Teraz ho našli mŕtveho za zvláštnych okolností a hovorí sa aj o vražde.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Záhadná smrť nášho ex honorárneho konzula
Zdroj: MZV SR

Honorárny konzul nie je oficiálny vyslanec krajiny, hoci si to mnohí mylne myslia. Nemá žiadne diplomatické výsady a imunity. Práve naopak – náklady na výkon svojej funkcie si musí platiť z vlastného vrecka a od štátu, ktorý reprezentuje, nemá žiadny plat.

Jeho úlohou je hlavne pomáhať nadväzovať biznisové a spoločenské väzby medzi oboma krajinami a v prípade núdze pomáhať občanom danej krajiny zorientovať sa v jeho domovskej krajine. To bol aj prípad slovenského honorárneho konzula Marata Sabalakova v v Kazachstane.

Záhadná smrť

Ak sa niekto stane slovenským honorárnym konzulom, znamená to, že má nejaké významnejšie väzby na Slovensko a slovenská diplomacia ho považuje za bezúhonného človeka. To muselo platiť aj v prípade Marata Sabalakova. Teraz ho však zavraždili a jeho smrť vyvoláva viaceré pochybnosti.

“Bývalého slovenského honorárneho konzula v Kazachstane Marata Sabalakova (53) našla španielska polícia mŕtveho v záhrade vily v Alicante, ktorú si prenajímal,” uvádza kazašský portál kaztag.kz. Jeho nehybné telo objavil záhradník, ktorý práve prišiel do práce. Pohľad, ktorý sa mu naskytol, nebol pekný.

“Telo Marata Sabalakova ležalo tvárou dole na konci schodov, ktoré viedli zo záhrady do vily. Preto jeden z variantov toho, čo sa mohlo stať, hovorí o tom, že to mohla byť aj nehoda a nešťastný pád,” píše kaztag.kz. To je však menej uveriteľné vysvetlenie vzhľadom na ďalšie stopy, ktoré sa našli vo vile.

Kazašský portál približuje, že bývalý slovenský honorárny konzul utrpel ranu do zadnej časti hlavy a telo našli vo zvláštnej polohe. Najviac podozrení však vyvoláva fakt, že stopy krvi sa našli nielen v okolí nehybného tela, ale aj vo vnútri jeho domu. “To naznačuje, že mohlo ísť o vraždu,” dodáva kaztag.kz. Pripája však aj iný španielsky zdroj, podľa ktorého zomrel prirodzenou cestou ako následok chronickej choroby, ktorou trpel.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie