Webnoviny - Svet

Synagógu v Leviciach otvoria na jar. Rekonštrukcia je dlhšia

WEBNOVINY.SK

LEVICE 2. januára (WEBNOVINY) – Synagógu v Leviciach otvoria neskôr, ako sa predpokladalo.

Z eurofondov ju rekonštruuje mesto, v súčasnosti je hotová na zhruba 90 percent.

„Požiadali sme príslušný riadiaci orgán o predĺženie termínu o jeden mesiac, čomu, predpokladám, vyhovejú, lebo sa trošku zdržali reštaurátorské práce, ostatné práce idú podľa harmonogramu,“ informoval primátor Levíc Štefan Mišák. Na prelome marca a apríla by synagógu podľa Mišáka slávnostne otvoriť.

Synagóga v Leviciach roky chátrala a po rekonštrukcii sa stane centrom kultúry a umenia. Budú sa v nej konať koncerty, výstavy a divadelné predstavenia. Vzniknúť by tu mala galéria so stálou expozíciou slovenského výtvarného umenia.

Celkové náklady sú 1 597 506 eur, samospráva sa na nich podieľa piatimi percentami. Zrekonštruovaná synagóga bude prínosom pre mesto, ktoré doteraz stánok umenia a kultúry nemalo.

Rekonštrukcia zahŕňa obnovu exteriéru aj vnútra synagógy, vodovodnej, kanalizačnej a elektrickej prípojky, terénne a sadové úpravy, kamenné oplotenie a zriadenie parkoviska. „Ak by sme nedostali finančný príspevok, tak o dva-tri roky by synagóga nebola vôbec, lebo by spadla,“ podotkol Mišák.

Synagógu v Leviciach postavili v 50. rokoch 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny prestala slúžiť pôvodnému účelu a vznikol tu sklad. V nasledujúcich rokoch sa zhoršoval jej vzhľad a čoraz viac sa narúšala jej statika. Havarijný stav pretrval až do roku 2010, kedy sa začala jej rekonštrukcia z eurofondov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM