Ľubomír Hudačko Ostatné športy

Talentovaná karatistka z prešovského klubu: Miška má iba 14, no žne krásne úspechy

Talentovaná športovkyňa Michaela Bryndzová (14) z prešovského karate klubu už stihla dosiahnúť viaceré krásne úspechy. My sme ju vyspovedali.

Ilustračný obrázok k článku Talentovaná karatistka z prešovského klubu: Miška má iba 14, no žne krásne úspechy
4
Galéria
Zdroj: Karate klub Junior Prešov

Slovenská reprezentantka v karate Michaela Bryndzová z obce Gregorovce v okrese Prešov je niekoľkonásobná majsterka Slovenska či aktuálna víťazka Žiackej ligy. Zápasí v Kumite, v kategórii športový zápas – kadetky. Je členkou Karate klubu Junior Prešov a pre náš portál nám v rozhovore prezradila nielen o tomto športe oveľa viac.

Michaela, prezraďte vaše začiatky s karate, ktorému sa venujete.

S karate som začala, keď som mala šesť rokov. Chodila som na základnú školu do Sabinova, kde bol v ponuke aj krúžok karate. Išla som sa s mamou pozrieť na tréning a odvtedy tento úžasný šport robím.

Koľko rokov mu venujete a aké sú vaše ďalšie ciele? Chcete ísť aj na Majstrovstvá sveta kadetov, ktoré sa uskutočnia v októbri tohto roku v Španielsku?

Karate sa venujem ôsmy rok. Mojím cieľom je poctivo trénovať, odstrániť moje slabiny, zrýchliť sa, začať viac kopať a viac rozmýšľať na zápasisku. Toto je cieľom všetkých pretekárov, moja kategória je veľmi silno obsadená, byť nominovaná na Majstrovstvá sveta kadetov a juniorov je pre mňa obrovskou výzvou.

Ako vás ako karatistku berú rovesníci v škole? Ste úspešná karatistka, neboja sa vás?

Do minulého roku málokto tušil, čo karate obnáša. Keďže chodím do talentovej triedy na ZŠ Šmeralova v Prešove, každý rok píšeme záverečné ročníkové práce. A práve minulý rok som si vybrala tému karate, kde som na školskom kole odprezentovala aspoň kúsok toho, čo pre mňa karate znamená. A pocho­pili to určite aj spolužiaci, to, že karate je krásny šport.

Vieme, že ste boli aj na logickej olympiáde. Pomáha vám karate aj pri školských povinnostiach nejako špeciálne? Máme na mysli vylepšené sústredenie pri učení či organizáciu práce.

Samozrejme, disciplína je veľmi dôležitá aj v športe, aj v škole. Dodržiavať pravidlá ma rodičia učili už od detstva. V karate je dôležité mať čistú hlavu, odhadnúť súpera, skombinovať taktiku a využiť všetky chyby súpera vo svoj prospech. Rovnako aj v škole, logika nepustí, pravidlá sú v každom jednom predmete, mám rada výzvy. Logická olympiáda je súčasťou nášho života na škole, som rada, že sa mi opakovane podarilo postúpiť na celoslovenské kolo, kde som skončila v prvej dvadsiatke.

Prečo by podľa vás mali mladí ľudia športovať? Nie je lepšie sa flákať vonku?

Každý človek by mal robiť niečo pre seba. Ani raz som nezávidela spolužiakom ich tajné výlety s cigaretou a fľašou v ruke. Môj čas je vzácny, chcem ho tráviť zmysluplne. 

Dá sa stíhať škola popri karate? A nie je karate pre dievčatá trochu akčný?

Dá sa to stíhať, našťastie mám hlavu lepšiu ako zadok, nemusím dlho sedieť nad učebnicami. Uvidíme, ako to bude na strednej škole. Nemyslím si, že karate je brutálny a krvavý šport, je to šport o disciplíne a pravidlách. Jednoducho, keď nedám bod ja, tak ho dostanem, Aj keď som už prišla zo súťaží s modrinami a rozbitými ústami, najťažší zápas som bojovala dva dni po pohrebe ocka s veľmi slabou súperkou. Aj keď som zápas prehrala, upratala som si to v hlave, vyhrala som sama nad sebou a odvtedy hrdo nosím zelenú klubovú mikinu Karate klubu Junior Prešov.

Myslíte si, že by mali mladí ľudia cvičiť akýkoľvek šport alebo sa vôbec všeobecne hýbať? Čo im to podľa vás dá do budúcnosti?

Rada makám v posilňovni, mám rada pocit uvoľnenia, ktorý mi dodáva tréningová záťaž. Najlepší pocit je ísť spotená do sprchy po kvalitnom tréningu. Nerada vidím mladé dievčatá, ktorým všetko kypí z obtiahnutého oblečenia, ale na tvári majú kilo farby a vyžehlené vlasy. Keby sa o trošku viac hýbali, vyžarovala by z nich energia, dobrá nálada a boli by pre okolie oveľa príťažlivejšie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Prešova a okolia.

foto: archívne

Má talent a nebojí sa ho aplikovať: Šikovná Miška je karatistkou
4
Galéria
Zdroj: Karate klub Junior Prešov
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie