Webnoviny - Svet

Tankové vojsko skončí, je nevyužiteľné

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/APBRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – V slovenskej armáde pravdepodobne v krátkom čase skončí jedna zo zložiek, ktorá bola pre ňu desaťročia typická – tankové vojsko. S takýmto scenárom počítala aj najoptimistickejšia alternatíva ďalšieho fungovania ozbrojených síl v strategickom hodnotení obrany, ktoré už prerokovala Bezpečnostná rada SR.

Podľa hovorcu rezortu obrany Ivana Rudolfa sa napokon členovia rady dohodli, že obrana bude pokračovať v kombinácii dvoch modelov – prvý by znamenal postupný rast obranných výdavkov a potom ich stabilizáciu, teda zachovanie súčasnej veľkosti a úloh armády. Druhý model by mal rovnako garantovať stabilizáciu obranných výdavkov ale s tým, že zvyšovať sa už nebudú. Znamenalo by to redukciu počtov vojakov, zrušenie niektorých spôsobilostí – buď jednotky viacúčelových taktických lietadiel MiG-29 alebo podstatnejšie zníženie počtu pozemných taktických jednotiek.

Rada sa napokon rozhodla pre kompromis

Ten bude znamenať zachovanie týchto spôsobilostí. Už pri prvej strategickej voľbe však autori z obrany konštatovali, že zo súčasných ozbrojených síl budú bez náhrady zrušené ťažké bojové manévrové spôsobilosti (tankové vojsko).

„Tankové vojsko preto, lebo je v našich podmienkach z hľadiska budúcich hrozieb nevyužiteľne,“ konštatoval pre agentúru SITA minister obrany Ľubomír Galko. Pri zabezpečovaní domácej obrany totiž už nemá opodstatnenie, v zahraničí jeho podporné úlohy vedia zabezpečiť spojenci. Presný harmonogram, kedy dôjde k zrušeniu tankového vojska a akým spôsobom, zatiaľ nie je stanovený. Vyplynie z tzv. bielej knihy, ktorú rezort obrany po rokovaní bezpečnostnej rady začína pripravovať.

V praktickej rovine to znamená, že v armáde skončí 28 tankov T-72M1 a dva veliteľské T-72M1K. Tie sú dnes súčasťou troch útvarov – jedného v Trebišove a dvoch v Martine, pričom na ich obsluhe a prevádzke sa podieľa asi stovka ľudí z radov vojakov a civilných zamestnancov. Zrušenie tankového vojska by však automaticky nemalo znamenať aj prepustenie všetkých týchto ľudí.

„V prípade zrušenia bude personál umiestnený v rámci útvarov a jednotiek Ozbrojených síl SR podľa potrieb OS SR na iné funkcie v zmysle zákona o štátnej službe Profesionálnych vojakov OS SR,“ konštatoval poverený hovorca Ozbrojených síl SR Peter Michnica. S tankami naposledy cvičili v máji vo Vojenskom výcvikovom priestore Kamenica nad Cirochou. Trénovali tam streľby z tankových zbraní plným kalibrom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM