Rôzne

Tínedžerov sužujú myšlienky na samovraždu: Stále častejšie sa zdôverujú online

Tínedžeri hovoria o myšlienkach na samovraždu často v online priestore.

Ilustračný obrázok k článku Tínedžerov sužujú myšlienky na samovraždu: Stále častejšie sa zdôverujú online
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd psychológ a programový riaditeľ IPčko Marek Madro TASR informoval, že fenomén samovrážd sa stáva čoraz viac súčasťou rozhovorov na linkách dôvery.

Počas letných prázdnin online linka dôvery IPčko.sk a dobralinka.sk pomáhala mladým ľuďom spolu v 2720 prípadoch. Z tohto počtu bolo 361 rozhovorov o myšlienkach na samovraždu a v 113 prípadoch išlo o rozhovor pri ohrození života a zdravia.

„Internet prináša so sebou množstvo rizikových fenoménov, no vytvára priestor na väčšiu otvorenosť a prináša pocity blízkosti a dôvery. My sa tento tzv. disinhibičný efekt snažíme využívať v prospech mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v ťažkej, krízovej situácii. Táto často prichádza nečakane. Ide o chvíle straty blízkej osoby, nejakej životnej istoty, bezpečia, domáceho a sexuálneho násilia a podobne. Kríza je zložitý mechanizmus, prekvapí, odzbrojuje a zaplavuje emóciami, ktoré človek nevie ovládať,“ povedal Madro.

Od začiatku tohto roka odborníci rozprávali cez chat a email s viac ako 1200 mladými ľuďmi, ktorí hovorili o ich túžbe zomrieť, v 420 prípadoch išlo o akútnu krízovú situáciu.

„Veľmi často na pomoc mladým ľuďom v krízovej situácii nadväzujeme spoluprácu so záchrannými zložkami a ďalšími odborníkmi,“ poznamenal Madro.

Začiatkom prázdnin občianske združenie IPčko spustilo portál chcemsazabit.sk.

„Portál funguje len dva mesiace a kontaktovalo nás vďaka nemu až 670 ľudí. Pritom slovné spojenie "chcem sa zabiť“ zadávajú Slováci do internetového vyhľadávača mesačne asi 1600-krát. Potvrdilo sa naše očakávanie, že portál výrazným spôsobom pomôže ľuďom so samovražednými myšlienkami, ktorí hľadajú pomoc na internete," poznamenala psychologička Lenka Nemcová.

IPčko spustilo kampaň „DEJE SA TO“, ktorej cieľom je povzbudiť a pomôcť ľuďom, ktorí uvažujú o samovražde.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM