Rôzne

TIPY a RADY v chrípkovej sezóne: Ako sa treba obliekať a chrániť pred chorobou?

Najspoľahlivejšiu formu ochrany pred chrípkou poskytuje očkovanie.

Ilustračný obrázok k článku TIPY a RADY v chrípkovej sezóne: Ako sa treba obliekať a chrániť pred chorobou?
Zdroj: pixabay.com

Obranyschopnosť organizmu možno podporovať tiež zvýšeným príjmom niektorých vitamínov. V rámci prevencie sa odporúča aj aktívny životný štýl či dostatok spánku. Vyplýva to z materiálu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k aktuálnej chrípkovej sezóne.

Zvýšiť treba príjem vitamínov A, C, E, D a väčšiny vitamínov zo skupiny B-komplexu. „Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu,“ ozrejmili odborníci.

Každodenný pohyb vonku

V rámci prevencie apelujú tiež na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu.

„Obliekajte sa primerane počasiu, systémom vrstvenia oblečenia,“ doplnili. Každodenný pohyb vonku je podľa nich vhodný aj s deťmi.

„Pravidelné prechádzky vonku prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, čo podporuje ich funkciu. Slnečné žiarenie ovplyvňuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému,“ priblížili.

Umývanie rúk

Dôležité je tiež pravidelné umývanie rúk. Základy hygieny treba podľa ÚVZ vštepovať už deťom od predškolského veku.

„Umývanie rúk pred jedlom, po použití toalety, po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch, pobyte na ihriskách a po príchode domov by sa pre deti malo stať samozrejmosťou. Nevyhnutnosťou je naučiť deti používať vreckovku,“ dodal.

ilustračné foto

Zdroj: SOI.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM