han Zo Slovenska

Tisíce Slovákov DOSTANÚ 100 eur od štátu: ZISTITE, či máte aj vy nárok na príspevok!

Nízkopríjmové domácnosti, ktoré vlani nedostali inflačnú pomoc, budú mať nárok na jednorazovú dotáciu 100 eur.

Ilustračný obrázok k článku Tisíce Slovákov DOSTANÚ 100 eur od štátu: ZISTITE, či máte aj vy nárok na príspevok!
Zdroj: www.unsplash.com

Zároveň môžu dostať niektoré rodiny so školopovinnými deťmi jednorazovú dotáciu 160 eur. Vyplýva to z novely nariadenia vlády SR z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú v stredu schválil s pripomienkou kabinet dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Návrh sa týka domácností, ktorých priemerný mesačný príjem za posledného pol roka bol najviac 1,81-násobok životného minima (424,30 eura) a ktorým sa vlani neposkytla inflačná pomoc, uviedol rezort práce v predkladacej správe k naradeniu.

O dotáciu budú môcť domácnosti požiadať už v máji, najneskôr do konca júla. Štátny rozpočet bude stáť táto pomoc približne päť miliónov eur.

Podľa celej rodiny

Kompenzácie sa podľa dočasne povereného ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) týkajú najmä ľudí s príjmom medzi hranicou hmotnej núdze a hranicou chudoby, ktorá je stanovená práve na 1,81-násobok životného minima. Ide však napríklad aj o ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Krajniak spresnil, že sa príjem bude porovnávať so súčtom životného minima všetkých členov rodiny.

Nariadenie vlády obsahuje aj možnosť čiastočnej kompenzácie výdavkov na jedlo školopovinným deťom. Týka sa to detí, ktoré sa nemôžu zúčastňovať na vyučovaní na základnej škole či v predprimárnom vzdelávaní a ktorým sa poskytuje sociálna služba v zariadení podmienenom odkázanosťou, a u ktorých v určitých prípadoch nie je možnosť poskytnutia dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa. Jednorazová dotácia na obedy a iné jedlo bude vo výške 160 eur.

Pozor na termíny

Žiadosť o dotáciu 160 eur treba doručiť do 15. septembra. Jej vzor sa zverejní na webovom sídle Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny do 15. augusta.

Celkový vplyv na rozpočet verejnej správy predstavuje viac ako 5,48 milióna eur a týka sa približne 50.000 domácností. Nariadenie bude účinné od začiatku mája.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Aj toto vás môže zaujať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479