Správy

WHO varuje pred uvoľňovaním opatrení: Môže to vyvolať DOKONALÚ BÚRKU či indickú krízu!

WHO však tiež pripomína, že počet ľudí, ktorí dostali očkovaciu látku, je teraz väčší než počet ľudí, ktorí sa nakazili ochorením Covid-19.

Ilustračný obrázok k článku WHO varuje pred uvoľňovaním opatrení: Môže to vyvolať DOKONALÚ BÚRKU či indickú krízu!
10
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala vo štvrtok dôrazné varovanie pre európske krajiny, že uvoľňovanie opatrení proti ochoreniu Covid-19 môže vyvolať „dokonalú búrku“ a prudký nárast nakazených – ako to práve zažíva India. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nové prípady infekcie a úmrtí v Indii závratne stúpajú.

Ako informuje portál iDnes.cz, pražskí hygienici vystopovali indickou mutáciu v hlavnom meste Praha, ktorú tam zavliekol človek z Indie. Teraz sa zisťuje, či nakazil ďalších. Prvý prípad indickej mutácie u našich susedov pritom prišiel len dva dni po tom, čo česká vláda zakázala cestovať medzi Indiou a Českou republikou.

Prvý prípad tzv. indického variantu nového koronavírusu zaznamenalo aj Francúzsko, informoval vo štvrtok riaditeľ zdravotníckej agentúry v regióne Nové Akvitánsko Benoit Elleboode. Podľa agentúry AFP uviedol, že „indický variant zistili“ u osoby, ktorá sa vrátila z Indie.

Odborníci vravia, že to sčasti spôsobili masové zhromaždenia a sviatky v krajine s 1,3 miliardami obyvateľov.

Neurobiť chybu

Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge vo štvrtok novinárom povedal, že krajiny by nemali urobiť tú chybu a príliš skoro uvoľňovať obmedzenia, aby sa vyhli podobným novým vlnám nákazy.

„Keď sa uvoľnia osobné ochranné opatrenia, keď sa konajú masové zhromaždenia, keď existujú nákazlivejšie varianty koronavírusu a miera očkovania je stále nízka, môže to spôsobiť dokonalú búrku v ktorejkoľvek krajine,“ uviedol Kluge.

„Je veľmi dôležité uvedomiť si, že situácia v Indii môže nastať kdekoľvek,“ varoval.

V krajine sa prudko šíri takzvaný indický variant koronavírusu, vedecky označený ako B.1.617, ale WHO ešte nepotvrdila, či je prenosnejší alebo smrteľnejší než ostatné varianty.

Viac aktuálnych správ z domova:

Experti uvádzajú, že explóziu prípadov možno čiastočne pripísať veľkým zhromaždeniam, napríklad na športových zápasoch či svadbách.

Počet klesol

Kluge vyhlásil, že európske krajiny musia mať na pamäti, že „zdravotné opatrenia pre jednotlivcov a verejnosť, ako aj sociálne opatrenia sú stále hlavnými faktormi, ktoré tvarujú priebeh pandémie“.

Poznamenal, že kým počet nových prípadov v európskom regióne minulý týždeň prvýkrát za dva mesiace „výrazne“ klesol, „miera nákazy po celom regióne je naďalej extrémne vysoká“.

Viac zaočkovaných

Povedal tiež, že v európskom regióne je k dispozícii čoraz väčšie množstvo vakcín a úplne zaočkovaných je tam teraz sedem percent obyvateľstva.

Podľa WHO to znamená, že počet ľudí, ktorí dostali očkovaciu látku, je teraz väčší než počet ľudí, ktorí sa nakazili ochorením Covid-19.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: ilustračné

Neprehliadnite ani správy z nášho magazínu:

Koronavírus v Indii
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM