Zo zahraničia

Tohtoročný marec bol NAJHORÚCEJŠÍ v histórii! Bol aj desiatym najteplejším mesiacom v rade

Tohtoročný marec prepísal históriu. Stal sa najhorúcejším marcom v histórii meraní. Navyše, išlo o desiaty najteplejší mesiac v rade.

Ilustračný obrázok k článku Tohtoročný marec bol NAJHORÚCEJŠÍ v histórii! Bol aj desiatym najteplejším mesiacom v rade
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Tohtoročný marec bol desiatym najteplejším mesiacom po sebe v histórii meraní. Teplota v priemere dosahovala 14,14 stupňa Celzia. V utorok o tom informoval program Európskej únie pre pozorovanie a monitorovanie Zeme Copernicus.

Čo za to môže?

Priemerná teplota v marci bola o jednu desatinu vyššia než v predchádzajúcom najteplejšom marci z roku 2016, čím sa stal najteplejším v histórii záznamov. Zároveň bol marec o 1,68 stupňa Celzia teplejší než odhadovaná priemerná teplota medzi rokmi 1850 až 1900.

Podľa vedcov však nie sú rekordné teploty v tomto období úplne prekvapujúce a pripisujú ich klimatickému javu El Niňo, ktorý sa prejavuje zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.

„Kombinácia (El Niňa) s neprirodzenými morskými horúčavami však spôsobila, že tieto rekordy vyrážajú dych,“ povedala odborníčka Jennifer Francisová z Woodwellovho klimatického výskumného centra

Rekordy desať mesiacov v rade

Marec bol desiatym mesiacom v rade, ktorý bol najteplejším v histórii meraní pre príslušný mesiac v roku, uviedol program Copernicus.

Globálna teplota na povrchu mora dosiahla v priemere 21,07 stupňa Celzia, čo je najvyššia zaznamenaná mesačná hodnota a o niečo vyššia ako v mesiaci február.

Zástupkyňa riaditeľa Copernicus Samantha Burgessová povedala, že marcové rekordné teploty nie sú výnimočné vzhľadom na iné mesiace v uplynulom roku, ktoré prekonali rekordy s väčšími rozdielmi, pričom poukázala na tohtoročný február alebo vlaňajší september.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM