Aktualizované Krimi

Tragédia na Zochovej: Krajský súd ROZHODOL, či Dušan Dědeček zostane na slobode

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry žiadal pre Dušana Dědečka väzbu pre riziko úteku a pokračovania v trestnej činnosti.

Ilustračný obrázok k článku Tragédia na Zochovej: Krajský súd ROZHODOL, či Dušan Dědeček zostane na slobode
10
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Bratislavský krajský súd začal v piatok doobeda rozhodovať o sťažnosti prokurátora proti minulotýždňovému rozhodnutiu prvostupňového súdu nevziať do väzby Dušana Dědečka, ktorý v nedeľu 2. októbra spôsobil tragickú dopravnú nehodu v centre Bratislavy.

Prišiel na súd

Obvinený bol na verejnom zasadnutí prítomný. Prokurátor Juraj Chylo navrhol zrušiť uznesenie okresného sudcu a vziať Dědečka do väzby.

Dědeček dobrovoľne odovzdal svoj cestovný pas a pred senátom uviedol, že ho veľmi mrzí to, čo sa stalo. „Nemám záujem vyhnúť sa trestu. Ten prežívam v sebe sám dlhé dni a noci,“ povedal pre súdom.

Obvineného vodiča z tragickej nehody v Bratislave vzali do väzby.

V piatok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave, keď čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I.

Trojčlenný senát neprijal toto rozhodnutie jednohlasne. Jeden z členov nesúhlasil so vzatím Dušana Dědečka do väzby, keďže podľa jeho názoru nebola u obvineného zistená reálna bezprostredná hrozba pokračovania v trestnej činnosti.

„Vzal som rozhodnutie krajského súdu na vedomie. Chcel by som prejaviť úctu a vďaku za jeho rozhodnutie,“ uviedol prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave Juraj Chylo.

„Klient bol na túto alternatívu pripravený. Je mu ľúto, že nemôže úplne odovzdať svoju agendu v Deaflympijskom výbore Slovenska, a ťažko sa zmieruje s tým, čo spravil,“ reagoval Kučera. Dodal, že Dědeček je pripravený niesť následky svojho konania.

Dôvody väzby

Dôvodom na väzobné stíhanie je reálna obava z pokračovania v trestnej činnosti. Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry žiadal pre Dušana Dědečka aj väzbu pre hrozbu úteku. Predsedníčka senátu krajského súdu zdôraznila, že vzatie do väzby nie je rozhodnutím o vine obvineného.

Krajský súd zrušil rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I. Ten minulý týždeň skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, ale dôvody na vzatie obvineného do väzby nevidel.

Na začiatku piatkového verejného zasadnutia prokurátor poukázal na to, že obvinený riadil automobil v stave ťažkej opitosti. Obhajca Jiří Kučera potom odovzdal súdu potvrdenie, že jeho klient dobrovoľne odovzdal polícii cestovný pas. Obvinený pred senátom uviedol, že ho veľmi mrzí to, čo sa stalo.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I síce vo štvrtok 6. októbra skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, ale dôvody na vzatie obvineného do väzby nevidel.

Dušan Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.

Obvinený pod vplyvom alkoholu šoféroval v nedeľu 2. októbra neskoro večer auto, ktoré narazilo v centre Bratislavy do zastávky mestskej hromadnej dopravy – Zochova. Nehoda si vyžiadala piatich mŕtvych a niekoľko zranených.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM