Aktualizované Zo Slovenska

TRAJA mŕtvi na COVID-19 v krátkom čase! Koronavírus má na Slovensku ďalšiu obeť

Počet obetí ochorenia COVID-19 sa zvýšil na 44.

Ilustračný obrázok k článku TRAJA mŕtvi na COVID-19 v krátkom čase! Koronavírus má na Slovensku ďalšiu obeť
Zdroj: TASR

Na Slovensku pribudlo ďalšie úmrtie na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. V poradí 44. úmrtie súvisiace s infekciou nového koronavírusu sa týkalo 67-ročnej pacientky, ktorá bola hospitalizovaná vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec.

"Skonala 18. septembra,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré upozornilo na narastajúci počet úmrtí.

Prudký nárast

Za posledné dni tak ide o ďalší potvrdený prípad. Včera (piatok 25. septembra) ministerstvo zdravotníctva informovalo, že pribudli dve úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Ide o 67-ročnú ženu hospitalizovanú v Univerzitnej nemocnici Bratislava a 87-ročnú pacientku hospitalizovanú v Nemocnici s poliklinikou Michalovce.

Počet úmrtí v súvislosti s infekciou novým koronavírusom v posledných dvoch mesiacoch v rámci druhej vlny narástol oproti prvej, päť mesiacov trvajúcej prvej vlne o 125 percent. "Len za ostatné tri týždne úrad prešetruje 36 úmrtí, čo predstavuje nárast o 45 percent z celkového počtu úmrtí od začiatku pandémia ochorenia COVID-19,“ zdôraznil rezort. Priemerný vek zosnulých pacientov bol v prvej vlne 80 rokov, v druhej vlne sa znížil na 70 rokov.

Príčina známa až po pitve

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nariadil doteraz celkovo 247 pitiev z dôvodu podozrenia z úmrtia v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2. "Konečnú primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia,“ objasnil rezort zdravotníctva.

Na Slovensku v piatok (25.9.) identifikovali 552 pozitívnych vzoriek na COVID-19, laboratóriá vykonali 6483 testov. Celkový počet infikovaných od začiatku pandémie vzrástol na 8 600, umrelo 44 pacientov, vyliečilo sa 4 098. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je 4 458.

Je to vážne

Situácia okolo pandémie nového koronavírusu na Slovensku je mimoriadne vážna. Tvrdí to premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti s tým, že po troch mesiacoch preberá vedenie boja proti ochoreniu do vlastných rúk. Reagoval tak na piatkový (25. 9.) prírastok pozitívnych prípadov.

Predseda vlády si dáva za cieľ vyhrať boj s čo najmenším vplyvom na „zdravie a životy nevinných ľudí“. „Dosah akýchkoľvek ochranných opatrení bude vidieť až s odstupom viacerých týždňov a zmeniť smer tak strmej krivky bude vyžadovať veľmi veľa nášho spoločného úsilia,“ poznamenal Matovič.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie