Rôzne

Trápi vás angína? Pomôcť vám môže aj lízanie ZMRZLINY

Znie to možno neuveriteľne, no pri liečbe angíny vám môže pomôcť aj zmrzlina. Stačí si len vybrať správny druh.

Ilustračný obrázok k článku Trápi vás angína? Pomôcť vám môže aj lízanie ZMRZLINY
Zdroj: Unsplash.com , Unsplash.com

Domáca liečba angíny zahŕňa dostatočný príjem tekutín, zvlhčovanie vzduchu a veľa oddychu. „V prípade vírusového pôvodu si vystačíme so symptomatickou liečbou, čiže nasadiť zvýšený prísun vitamínu C, pastilky a kloktadlá na dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, antipyretiká – lieky znižujúce teplotu a analgetiká – lieky proti bolesti. Pri vysokých teplotách sa odporúčajú vlažné sprchy,“ povedala farmaceutka Jana Dubajová zo žilinskej lekárne Dr. Max.

Ako pomáha zmrzlina?

Zo stravy sa odporúčajú vylúčiť mliečne bielkoviny, pretože podporujú tvorbu hlienu a hnisu. Najlepšie je prijímať najmä kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Farmaceutka vysvetlila, že cmúľanie ľadu alebo lízanie zmrzliny, pričom sú vhodné ovocné drene a nie smotanové verzie, má chladivý efekt na zapálené tkanivá, znižuje opuch v hrdle a zmierňuje bolestivé signály vysielané nervovými zakončeniami. Ide však iba o krátkodobý efekt.

Odporúča sa aj tzv. Priessnitzov obklad. Vtedy sa okolo krku obtočí mokrý studený uterák, ktorý sa obalí suchým. Taktiež možno použiť obklad z ovsa alebo ovsených vločiek, ktorý stačí nahriať a navlhčiť. Suroviny sa zabalia do vreckovky a priložia na bolestivé miesta. Vhodné sú aj teplé nápoje, pretože podporujú vylučovanie slín, a tým zvlhčujú hrdlo, najmä teplé bylinkové čaje, lipový a šalviový, a ovocné šťavy.

V takomto prípade navštívte lekára

S angínou treba navštíviť ambulanciu lekára v prípade, ak horúčka nad 38 stupňov Celzia tretí deň neklesá alebo je vyššia ako 39,5 stupňa počas 24 hodín a neklesá ani po podaní liekov. Tiež, ak výrazná bolesť v hrdle spôsobuje napríklad problémy s rozprávaním, prehĺtaním či otvorením úst, ak sú problémy s dýchaním a stuhnutým krkom, ak je v slinách alebo hliene krv alebo sa bolesť v hrdle často opakuje.

Angína sa najčastejšie vyskytuje u malých a dospievajúcich detí. Ide o zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana, postihuje najmä podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandľu.

„Ochorenie sa väčšinou začína horúčkou a vracaním, prehlbuje sa dehydratácia organizmu, sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Deti sú mrzuté, nespokojné a plačlivé. Vysoké horúčky s triaškou spôsobujú nadmerné potenie, slabosť a únavu,“ priblížila Dubajová. Doplnila, že u dospelých má angína miernejšie prejavy, celkové príznaky sú menej výrazné, často prebieha bez teploty. Lokálne príznaky sú rovnaké ako u detí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM