Magazín

Trápi vás ZÁPACH z úst? Môžete trpieť VÁŽNYMI zdravotnými problémami!

Zápach z úst nie je nič príjemné. Môže však pomôcť odhaliť zákerné ochorenia.

Ilustračný obrázok k článku Trápi vás ZÁPACH z úst? Môžete trpieť VÁŽNYMI zdravotnými problémami!
Zdroj: Freepik.com

Zápach z úst je nepríjemný problém. Podľa vedcov však môže signalizovať vážne zdravotné komplikácie. Upozornil na to britský denník The Mirrror.

Výskum spoločnosti OMED Health, ktorá testuje zdravie čriev, odhalil, že zápach z úst podobný pachu „zhnitých vajec“ môže upozorniť na vážne problémy s črevami.

Čo to spôsobuje?

Podľa portálu za to môže sírovodík, plyn, ktorý produkujú špecifické baktérie vo vašich črevách. Jeho prítomnosť v dychu je normálna, no jeho vysoká hladina sa spája s niekoľkými vážnymi tráviacimi ochoreniami.

„Vysoké koncentrácie sírovodíka v črevách sú spojené s množstvom tráviacich problémov, vrátane zápalových ochorení čriev, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a syndróm dráždivého čreva,“ povedala doktorka Nabeetha Nagalingam.

Ako tomu predísť?

Ak ste tento problém spozorovali aj vy, nemusíte zúfať. Podľa doktorky sa so zápachom z úst dá relatívne ľahko bojovať. Jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie a liečby je diéta. V prvom rade by ste sa mali „pohrať“ s vaším jedálničkom a jesť menej potravín, ktoré majú vysoký obsah síry.

Obmedziť by ste mali vajcia, hydinu, ryby, cesnak, cibuľu, pór, kel, kapustu a brokolicu.

Podľa odborníkov vám pomôžu aj probiotiká obsahujúce bakteriálne kmene Lactobacillus a Bifidobacteria. Upozorňujú však, že by ste sa mali vopred poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Skúste šikovný test

Nie ste si istý, či máte zapáchajúci dych? Odborníci z nadácie Oral Health Foundation prezradili najjednoduchší spôsob, ako to môžete potajme odhaliť aj na verejnosti. Podľa nich si stačí olízať vnútornú stranu zápästia a ovoňať ho. Ak zapácha, „môžete si byť celkom istý“, že máte páchnuci dych.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479